Aleksandra Fandrejewska

Aleksandra Fandrejewska

Współpracownik działu ekonomicznego

Aleksandra Fandrejewska – Tomczyk, Politolog, absolwentka UAM w Poznaniu w 1988 r. Reporterka w Polityce (1988 -1990), najdłużej związana z Rzeczpospolitą (od 1990 r. z przerwami do teraz). Kiedyś sprawozdawczyni sejmowa. Od 25 lat opisuje tematykę społeczną i ekonomiczną: makroekonomię, przedsiębiorczość, finanse publiczne, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, rynek pracy. Autorka i współautorka kilku książek (między innymi „Reforma systemu bankowego w latach 1987 – 2004 we wspomnieniach jej twórców” - z Piotrem Aleksandrowiczem, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2016 r.) Laureatka nagrody głównej w konkursie NBP im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych (wspólnie z Pawłem Jabłońskim) w 2015 r. "za wysoki poziom dziennikarstwa ekonomicznego i za wierność prawdziwemu dziennikarstwu gospodarczemu, w którym twarde dane, rachunek ekonomiczny i liczby są ważniejsze niż polityczne wizje, nierealne plany czy przejściowe intelektualne mody".

Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?

Najwięcej muzeów jest w woj. mazowieckim i małopolskim. I w tych regionach najwięcej osób zwiedziło każdą z placówek

Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?

Samorządy prowadzą lokalne polityki integracyjne dla cudzoziemców. Chcą, by w krajowej strategii migracyjnej zapisano powinności, ale też zasady wsparcia finansowego.

Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?

Gminy skontrolowały w 2023 r. co czwartą posesję, na których znajdują się szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Do początku sierpnia powinny zaś skontrolować wszystkie. Co dziewiąty samorząd nie skontrolował w zeszłym roku żadnej posesji.

Uścińska: System emerytalny jest bezpieczny dla państwa, wymagający dla ludzi

Systemy emerytalne nie lubią ciągłych i gwałtownych zmian. Potrzebują spokoju, aby zyskać zaufanie – uważa prof. Gertruda Uścińska, prawniczka i była prezes ZUS.

Największe miasta zrealizowały już z sąsiednimi samorządami ponad 400 inwestycji

Koncentracja ludności wokół kilkunastu największych miast oznacza dla samorządów z tych terenów konieczność ściślejszej współpracy. Celem jest zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakości usług publicznych.

Czterdziestolatkowie to najliczniejszy rocznik pracujących

W największych firmach, choć jest ich niespełna 6,8 tys. w Polsce, zatrudniony jest co trzeci pracownik. Z informacji GUS wynika, że najliczniejszą grupą pracowników są 35 – 44-latkowie.

Pięć chorób fiskalnych polskich samorządów

Centralizacja finansów, przekraczanie limitów wydatków, ukrywanie długów w spółkach komunalnych, brak wpływów z VAT oraz kłopoty z rozliczaniem dotacji przez niepubliczne placówki oświatowe – to problemy, które najmocniej wpływają na kondycję finansową samorządów.

Jakie płace w regionach? Większe podwyżki tam, gdzie zarobki niższe

W ciągu kwartału tylko na Śląsku i na Mazowszu wzrosło zatrudnienie w przemyśle w relacji do sytuacji sprzed roku. Płace najbardziej skoczyły w górę na Podkarpaciu i w woj. świętokrzyskim, choć wciąż nie są regionalnymi liderami płac.

Będzie konkurs dla członków Rady Fiskalnej

Ministerstwo Finansów chce, by niezależni eksperci, którzy mają tworzyć Radę Fiskalną, byli wybierani przez konkurs. Nominować ich mają instytucje reprezentujące wiele osób, na przykład związki zawodowe czy organizacje przedsiębiorców.

Lepsza codzienność: Polacy uważają, że UE zmienia ich życie osobiste

Połowa Polaków uważa, że UE zmienia ich życie osobiste pozytywnie, a co czwarty, że równoważy zyski i straty.