Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro

W wiedeńskim domu aukcyjnym w środę został sprzedany niedokończony obraz austriackiego malarza Gustava Klimta. Portret Henrietty Amalie Lieser przez lata uważany był za zaginiony. Obraz został kupiony za 30 mln euro, niemal 130 mln złotych.

Publikacja: 24.04.2024 18:53

Portret Gustava Klimta "Bildnis Fraeulein Lieser"

Portret Gustava Klimta "Bildnis Fraeulein Lieser"

Foto: AFP

Przed aukcją szacowano, iż obraz może zostać sprzedany nawet za 70 mln euro.

Prowadzący aukcję Michael Kovacek rozpoczął licytację od kwoty 28 milionów euro, ale w sumie otrzymał tylko trzy oferty. Licytację wygrał oferent obecny na sali.

Czytaj więcej

W których znanych artystów inwestuje się najwięcej? Miliardy za obrazy

Zaginiony, niedokończony obraz Gustava Klimta

Obraz Klimta, uznawany za zaginiony, został zaprezentowany zwiedzającym i zainteresowanym w domu aukcyjnym Auktionshaus im Kinsky w połowie kwietnia tego roku.

Obraz „Portret Fräulein Lieser” przez dziesięciolecia uważany był za zaginiony. Znajdował się jednak w prywatnej austriackiej kolekcji. Obecni właściciele odziedziczyli go około dwóch lat temu.

Czytaj więcej

Pod młotek idzie słynny obraz Gustava Klimta. Padnie rekord Europy?

„Obraz nigdy nie był ukrywany, po prostu nie był wystawiany. Być może poprzedni właściciel nie wiedział, który artysta stworzył obraz, ponieważ jest on niepodpisany” – napisano w komunikacie prasowym domu aukcyjnego.

Obraz o wymiarach 140 na 80 centymetrów z ostatniego okresu twórczego Klimta przedstawia młodą kobietę na czerwonym tle. Rodzina Lieserów, która zamówiła portret, należała do zamożnej wiedeńskiej wyższej klasy średniej. Rodzina przemysłowców była prześladowana w czasach nazistowskich ze względu na żydowskie pochodzenie. Jak poinformował dom aukcyjny w Wiedniu, po intensywnych badaniach nie ma dowodów na to, że obraz został wówczas skonfiskowany. „Z drugiej strony nie znaleziono żadnych dowodów na to, że obraz nie został skradziony w latach 1938–1945” – informuje dom aukcyjny.

W 1925 roku obraz Klimta znajdował się w domu Lilly Lieser przy Argentinierstrasse 20 i był pokazywany na wystawie w Neue Galerie Otto Kallira. Jak podaje wiedeński dom aukcyjny w oświadczeniu "dokładne losy portretu po 1925 roku są niejasne".

Czytaj więcej

Wiedeń: Zobaczcie prawdziwe dzieła sztuki (zanim przerobi je sztuczna inteligencja)

Niepodpisany portret Henrietty Lieser

Klimt prawdopodobnie zaczął malować portret w maju 1917 roku. Herietta Lieser odwiedziła go w pracowni dziewięć razy. Kiedy malarz zmarł w lutym 1918 roku na skutek udaru mózgu, dzieło pozostało niedokończone. „Fakt, że ten obraz nie został podpisany przez Klimta, świadczy o tym, że on sam nie uważał portretu za ukończony” – czytamy w opisie aukcji. W jaki sposób biegli ustalili, że obraz jest oryginałem? Poprzez szczegółowe badania. „Istnieje również ważne źródło wizerunkowe: obraz jest udokumentowany w katalogach obrazów Gustava Klimta, ale znawcom znany był jedynie z czarno-białej fotografii” – podał dom aukcyjny w oświadczeniu.

Henrietta Lieser zmarła w 1943 w getcie w Rydze. Według innych przekazów została przetransportowana do obozu koncentracyjnego Auschwitz i tam zmarła.

Najdroższy obraz Gustawa Klimta sprzedany na aukcji to „Kobieta z wachlarzem". W czerwcu 2023 r. obraz sprzedano na aukcji w Sotheby’s za 85,3 mln funtów (ponad 430 mln złotych), co czyni go najcenniejszym dziełem sztuki austriackiego malarza i jednym z najcenniejszych dzieł sztuki sprzedanych kiedykolwiek na aukcji w Europie.

Przed aukcją szacowano, iż obraz może zostać sprzedany nawet za 70 mln euro.

Prowadzący aukcję Michael Kovacek rozpoczął licytację od kwoty 28 milionów euro, ale w sumie otrzymał tylko trzy oferty. Licytację wygrał oferent obecny na sali.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił