Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin

Ministerstwo Finansów podało w piątek nowy termin wdrożenia obowiązkowego fakturowania w KSeF. Jest dość odległy, bo resort wykrył błędy w tym systemie, które groziłyby paraliżem gospodarki.

Aktualizacja: 28.04.2024 09:32 Publikacja: 26.04.2024 09:24

Minister finansów Andrzej Domański

Minister finansów Andrzej Domański

Foto: materiały prasowe

Jak zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański, Krajowy System e-Faktur zostanie uruchomiony w dwóch fazach.

KSeF. Od kiedy nowy system? Dwa terminy

Kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie działać?

  • Od 1 lutego 2026 r. w firmach o obrotach powyżej 200 mln zł rocznie
  • Od 1 kwietnia 2026 r. - pozostałe firmy

Odsunięcie startu KSeF aż do 2026 r to efekt – jak to zaznaczył Domański – fatalnej jakości technicznej systemu, który zaczął szykować jeszcze rząd Prawa i Sprawiedliwości. - Groziło to paraliżem gospodarki – stwierdził minister. Dodał, że wykryte w wyniku audytu technicznego nieprawidłowości są tak duże, że prace nad architekturą systemu trzeba będzie zaczynać niemal od zera.

Czytaj więcej

KSeF: Ministerstwo Finansów ujawniło założenia nowych przepisów

Przedsiębiorcy nie stracą na wdrożeniu KSeF

Jednak dla przedsiębiorców, którzy już zaczęli przygotowywać swojej systemy księgowe do nowego systemu, nie musi to oznaczać pracy od nowa. - Będziemy dążyć do tego, aby na zewnątrz zbytnio tego nie zmieniać, aby interfejsy zewnętrzne się nie zmieniły – powiedział wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Raport z audytu, o objętości 350 stron, ma być tylko częściowo ujawniony. Jak zaznaczył Łoboda, duża jeg część odnosi się do tzw. infrastruktury krytycznej MF, dotyczącej bezpieczeństwa państwa. Jednak, według Łobody, mogą zostać ujawnione te fragmenty, któe dotyczą spraw technicznych istotnych dla podatników szykujących się do wdrożenia KSeF.

Nowy system fakturowania oznacza w praktyce, że każdy przedsiębiorca miałby wystawiać fakturę VAT w formie elektronicznej. Papierowe – z nielicznymi wyjątkami - odeszłyby do lamusa. Taka elektroniczna faktura miałaby być wystawiana według ściśle określonego wzoru. Najpierw trafiałaby do centralnej bazy Krajowej Administracji Skarbowej, a dopiero potem do odbiorcy. Dzięki temu KAS miałaby na bieżąco dostęp do danych o wszystkich krajowych transakcjach biznesowych. KSeF nie dotyczyłby transakcji z zagranicą, choć władze Unii Europejskiej opracowują podobny system VIDA do transakcji wewnątrz wspólnoty. Głównym celem zarówno KSeF jak i VIDA miałoby być wyeliminowanie nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, głównie VAT.

Konsultacje KSeF z biznesem będą kontynuowane

Według pierwotnych planów rządu, obowiązkowy KSeF miał wystartować 1 lipca 2024 r. Jednak w styczniu br. ministerstwo finansów ogłosiło, że wykryto błędy w systemie informatycznym obsługującym e-fakturowanie. Jak wówczas wyjaśniał minister Andrzej Domański, groziłoby to paraliżem systemu i ogólną niemożnością wystawiania faktur przez wszystkich przedsiębiorców. Wówczas zarządzono dodatkowy audyt systemu i zapowiedziano, że obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie po 2024 roku.

Ministerstwo Finansów przeprowadziło też serię dodatkowych konsultacji z przedsiębiorcami i ich organizacjami w sprawie KSeF. W ich rezultacie ustalono wiele kwestii technicznych. Minister Andrzej Domański zapowiedział w piątek, że te konsultacje będą kontynuowane.

Firmy zainwestowały w tzw. mapowanie danych

Jak zauważa Andrzej Pałys, dyrektor w firmie doradczej PwC, skutki odłożenia w czasie obowiązkowego KSeF mogą zależeć od tego, co konkretnie ulegnie przebudowie w tym systemie. – Jeśli zmiany będą dotyczyły technicznej strony np. API, czyli "skrzynki" łączącej z systemem przedsiębiorców, zarówno po stronie sprzedaży jak i zakupu, to na razie nie pozostaje im nic innego, jak czekać na ogłoszenie przez MF zmian technicznych – sugeruje ekspert.

Zdaniem Pałysa, największe dodatkowe koszty przedsiębiorcy mogliby ponieść, gdyby MF podczas przebudowy systemu KSeF zmienił wzór elektronicznej faktury, czyli schemę xsd. – Trzeba mieć nadzieję, że MF nie będzie tego rewolucjonizowało. Przecież wiele firm już sporo zainwestowało w tzw. mapowanie danych do tych faktur i oprogramowanie do ich wydobywania z systemów księgowych i billingowych – zauważa Pałys.

A co z europejskim systemem e-fakturowania?

Na europejski aspekt sprawy zwraca uwagę Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP. Jej zdaniem, skoro obowiązkowy KSeF został odłożony na dość odległy termin, to warto przy tworzeniu nowej architektury tego systemu uwzględnić zgodność z europejskim systemem e-fakturowania, zwanym VIDA (ang. VAT In the Digital Age).

– Wprawdzie jest on dopiero w trakcie projektowania, ale można się liczyć z tym, że Komisja Europejska będzie oczekiwała od Polski, że nasze e-faktury dokumentujące sprzedaż wewnątrzwspólnotową będą zgodne z europejskim standardem. Uruchomienie VIDA w obszarze e-faktur nastąpi najwcześniej w 2030 r., ale byłoby logiczne i rozsądne, aby przedsiębiorcy nie musieli czynić podwójnych nakładów na wdrażanie w swoich firmach odpowiedniego oprogramowania – proponuje Janina Fornalik.

Dodaje, że ten problem nie ominie niestety firm, które już są zaawansowane w pracach wdrożeniowych pod kątem aktualnych wymagań systemu, ale i tak w pewnym stopniu ulegną zmianie.

Etapowe wdrażanie systemu to kolejne ryzyko

Podczas niedawnych konsultacji KSeF z przedsiębiorcami przeważały głosy krytyczne wobec pomysłu wdrażania KSeF w kilku fazach. Wskazywano na wady takiego rozwiązania.

– Nie wiadomo bowiem, w jaki sposób firma objęta już e-fakturowaniem miałaby dokumentować sprzedaż dla firm nieobjętych tym obowiązkiem. Oby tak kwestia została rozwiązana w przepisach przejściowych ustawy przesuwającej termin wdrożenia KSeF – sugeruje Iwona Biernat-Baran, doradczyni podatkowa.

Problemu tego można by prawdopodobnie uniknąć, gdyby mniejsi przedsiębiorcy dobrowolnie zaczęli korzystać z KSeF. – Jednak po tym, jak surowo MF oceniło jakość dotychczas budowanego systemu, wątpliwe jest czy wystarczy im zaufania do administracji skarbowej, by się na taki krok zdecydowali – ocenia Iwona Biernat-Baran.

Eksperci zgodnie sugerują, że wszystkie niezbędne dane techniczne dotyczące nowej wersji KSeF powinny jak najszybciej pojawić się w przepisach. – Ustawę przesuwającą termin startu systemu przygotujemy piorunem – zadeklarował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Dodał, że nieco później powstanie osobny ustawa dotycząca szczegółów działania KSeF, a poprzedzą ją ponowne konsultacje z wszystkimi zainteresowanymi.

Co w takiej sytuacji mają robić przedsiębiorcy? Jak sugeruje Andrzej Pałys, raczej bez wątpliwości można kontynuować przygotowania do wdrożenia KSeF w firmach od strony obiegu dokumentów i dostosowania wewnętrznych procesów fakturowania.

– Chodzi np. o sposób wystawiania faktur korygujących czy zakres danych wpisywanych na fakturze ręcznie – wyjaśnia ekspert.

Jak zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański, Krajowy System e-Faktur zostanie uruchomiony w dwóch fazach.

KSeF. Od kiedy nowy system? Dwa terminy

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego