Zwolnienie za mniejszą dyspozycyjność – czy szef dopuszcza się dyskryminacji?

Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia.

Publikacja: 18.04.2024 04:30

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 12 grudnia 2023 r. (III PSK 86/22).

W analizowanej sprawie powódka dochodziła przed sądem odszkodowania z powodu dyskryminacji. Pracodawca przedłożył jej propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia w czasie długotrwałego przebywania na urlopie bezpłatnym. Powódka nie była jednak zainteresowana przedstawioną propozycją i odmówiła jej przyjęcia. W rezultacie umowa o pracę łącząca strony wygasła. Podstawą roszczenia kobiety było to, iż w jej ocenie pracodawca składając jej propozycję nowych warunków zatrudnienia nie uwzględnił w należyty sposób jej dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz faktu przebywania na urlopie bezpłatnym.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił