Małgorzata Piwowar

Małgorzata Piwowar

Dziennikarka i publicystka, w „Rzeczpospolitej” od 1997 roku – najpierw w tygodniku telewizyjnym „Tele”, potem w Dziale Kultury. Od kilku lat publikuje także w „Plusie Minusie”. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST w 1988 roku. W latach 90. pracowała w Dziale Angażowania Artystów TVP. W tym samym czasie współpracowała z Rozgłośnią Harcerską jako wydawczyni i prowadząca programy kulturalne, a także z Telewizją Polsat – współprowadząc i współredagując magazyn „Pół metra książek”. W latach 2000 tworzyła dla TVP Kultura teksty promujące sztuki wizualne. W 2017 roku współpracowała scenariuszowo i realizacyjnie przy filmach dokumentalnych „Stefan Gierowski”, „Wanda Czełkowska”. Specjalizuje się w Teatrze Telewizji, filmie dokumentalnym, rozmowach z najważniejszymi postaciami polskiej kultury, a zwłaszcza sztuki. Recenzuje książki. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Kim są zwycięzcy?

Nagrody wręczone na tegorocznym 21. Millenium Docs Against Gravity pokazują, że polityka zdominowała tegoroczny festiwal. Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego powędrowała do Lidii Dudy za „Las” o uchodźcach na wschodniej granicy.

Niezwykła korespondencja Tadeusza Różewicza. „Pisanie jest tylko dodatkiem”

Listy Mieczysława Porębskiego i Tadeusza Różewicza, które do siebie przez dekady pisali, są nie tylko obrazem osobowości tych gigantów, ale i wartościowym świadectwem ich czasów.

Tajemnica zaginionego ciała Wandy Rutkiewicz na Millenium Docs Against Gravity

„Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej o himalaistce otworzy 9 maja Millenium Docs Against Gravity.

Krystyna Janda na Woronicza w Teatrze TV

Pięć premier w maju, w tym nagradzany "1989", spektakle z Krystyną Jandą i Jerzym Radziwiłowiczem, zapowiada nowa dyrekcja Teatru TV. Wśród nich nie będzie ani jednego spektaklu powstałego specjalnie na potrzeby telewizyjnej sceny, co było specjalnością Teatru TV.

Drag queen i nie tylko. Dokument o Andrzeju Sewerynie

Andrzej Seweryn stał się bohaterem dokumentu „Jestem postacią fikcyjną”. 26 maja obraz premierowo zainauguruje tegoroczną 64. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Anselm”: Spotkanie gigantów

Dokumentem „Anselm” Wim Wenders potwierdza, że potrafi znakomicie nie tylko kreować światy fikcyjne, ale i opowiadać o tych istniejących.

Ikona jest dla odważnych

Są malarze, dla których przekaz ewangeliczny wciąż jest inspiracją. Nadal chcą malować Przemienienie Pańskie, Boże Narodzenie, sceny zmartwychwstania. Chcą mówić o swoim doświadczeniu religijnym własnym językiem, za pomocą środków, którymi się biegle posługują. Rozmowa z Mateuszem Sorą, kuratorem wystawy „Oto syn Twój. Oto Matka twoja”

Andrzej Rottermund: Pałac Saski nie jest ołtarzem ojczyzny

Pałac Saski, wzniesiony dla rosyjskiego kupca Jana Skwarcowa, nie ma dla nas żadnego znaczenia symbolicznego. W przeciwieństwie do Grobu Nieznanego Żołnierza – mówi prof. Andrzej Rottermund, laureat 25. edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.

Andrzej Rottermund: Pałac Saski nie jest ołtarzem ojczyzny

Pałac Saski wzniesiony dla rosyjskiego kupca Jana Skwarcowa nie ma dla nas znaczenia symbolicznego. W przeciwieństwie do Grobu Nieznanego Żołnierza – mówi prof. Andrzej Rottermund, laureat przyznanej po raz 25. Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.

„Pianoforte”, laureat nagrody filmowej ORŁY 2024 dla najlepszego filmu dokumentalnego

– Wiedziałem, że być może to ostatni moment, by opowiedzieć o nich w sposób szczery, bez masek – mówi Jakub Piątek, reżyser „Pianoforte”, laureata nagrody filmowej ORŁY 2024 dla najlepszego filmu dokumentalnego