Grzegorz Siemionczyk

Grzegorz Siemionczyk

Dziennikarz ekonomiczny

Dziennikarz i publicysta "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" specjalizujący się w tematyce makroekonomicznej. Jest pomysłodawcą i prowadzącym panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej", organizatorem konkursów prognostycznych oraz jednym z gospodarzy programu "Prosto z parkietu" w Parkiet TV. W 2023 r. został laureatem Nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka. W 2020 r. otrzymał Grand Press Economy a także zdobył nagrodę NBP im. Władysława Grabskiego w kategorii wywiad. W konkursie Grabskiego był też nagradzany w poprzednich latach. Karierę dziennikarską rozpoczynał w 2007 r. w dziale zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej. Z "Parkietem" i "Rzeczpospolitą" związany od 2008 r. Jest absolwentem ekonomii w Szkole Głównej Handlowej, studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Agencje ratingowe: wiarygodność kredytowa Polski nie jest zagrożona

Inflacja w Polsce nie wróci do celu NBP nawet w 2027 r., ale dzięki temu lata wysokich deficytów w sektorze finansów publicznych nie doprowadzą do silnego wzrostu długu publicznego – takie prognozy zaprezentowała agencja ratingowa S&P.

Prezes NBP definitywnie zamknął drzwi. Obniżki stóp procentowych nie będzie

Dyskusja w RPP na temat obniżki stóp procentowych rozpocznie się prawdopodobnie dopiero na początku 2025 r. i nie od razu musi poskutkować faktycznym poluzowaniem polityki pieniężnej – powiedział na piątkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ogłoszony przez rząd plan odmrożenia cen energii, a także okoliczności zewnętrzne, zwiększają szanse na luźniejszą politykę pieniężną.

Trampolina do sukcesu: członkostwo w UE jest motorem rozwoju gospodarki

Członkostwo w Unii Europejskiej było i wciąż jest ważnym motorem rozwoju polskiej gospodarki. Niewiele jest spraw, w których ocenie ekonomiści byliby tak zgodni.

Większe wydatki na rolnictwo? Ekonomiści: nie tędy droga.

Na żaden inny cel UE nie wydaje tyle co na politykę rolną. Czy te nakłady należy jeszcze zwiększyć, aby pomóc rolnikom zmierzyć się z wyzwaniami i przerwać ich protesty? Zapytaliśmy o to uczestników panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej".

Złe i dobre strony ostrego wzrostu płac

Utrzymujący się spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw sugeruje, że szybki wzrost wynagrodzeń w warunkach niskiej inflacji staje się coraz większym ciężarem dla firm.

GUS: płace wciąż rosną. Z zatrudnieniem nie jest tak dobrze

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało w marcu o niemal 10 tys. etatów. Większe spadki zatrudnienia w tym okresie roku wystąpiły ostatnio w pandemicznym 2020 r. i w kryzysowym 2009 r.

Najnowsze dane z produkcji. Jest gorzej niż marcu

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce załamała się w marcu o 6 proc. rok do roku i niemal o tyle samo w stosunku do lutego. To największe tąpnięcie w przemyśle od apogeum pandemii Covid-19 wiosną 2020 r. W dużej mierze odpowiedzialne jest za to górnictwo.

Większe dotacje nie uzdrowią unijnego rolnictwa

Zwiększenie nakładów na Wspólną Politykę Rolną nie jest właściwą drogą do zakończenia protestów rolników. Warto jednak zmienić strukturę wydatków – mówią ekonomiści.

Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było

Wstrząsy z ostatnich lat nie zostawiły na polskiej gospodarce żadnych blizn. Podobnie jest w USA, ale w Europie Polska jest ewenementem.