Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ogłoszony przez rząd plan odmrożenia cen energii, a także okoliczności zewnętrzne, zwiększają szanse na luźniejszą politykę pieniężną.

Inflacja w kwietniu 2024 roku. GUS podał szybki szacunek

Według wstępnych danych inflacja konsumencka wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu 2024 r., - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1 proc., podał też GUS.

Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat

Riksbank, czyli bank centralny Szwecji, obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 3,75 proc. Zasygnalizował, że w tym roku może dokonać jeszcze dwóch obniżek.

Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji

Trzeci z rzędu spadek zamówień w przemyśle, eksport wzrósł, ale nie na długo, a wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale pozostał niewielki.

Niemcy zaskoczeni cenami pieczywa. Drożeje szokująco szybko

Niemcy muszą dziś sięgać coraz głębiej do kieszeni by kupić pieczywo. Szczególnie wzrosły ceny chleba i bułek. Analitycy pocieszają, że to już prawdopodobnie koniec gwałtownych wzrostów cen.

Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu

PKB strefy euro powiększył się w pierwszym kwartale o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, po zerowym wzroście w końcówce 2023 r. Średnio oczekiwano zwyżki o 0,2 proc.

Gospodarka USA rozczarowała. Słaby wzrost PKB w pierwszym kwartale

Gospodarka USA rozwijała się w pierwszym kwartale wolniej niż oczekiwano. Negatywną reakcję rynków w większym stopniu wywołał jednak wyższy od prognoz kwartalny odczyt inflacji PCE.

Lepsze nastroje w niemieckiej gospodarce. Najgorsze już minęło?

Nastroje prezesów niemieckich firm poprawiły się w kwietniu bardziej od oczekiwań — stwierdził instytut Ifo zwiększając nadzieje, że najgorsze już minęło. Pracodawcy z BDI ostrzegają z kolei, że zmaleje w tym roku produkcja przemysłowa.

Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej

Najbardziej podrożały sosy, marynaty i przyprawy. Na zorganizowanie jednego spotkania przy grillu podczas majówki dwie trzecie Polaków chce wydać do 150 zł.

Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe

Narodowy Bank Węgier obniżył główną stopę procentową o 50 pb., do poziomu 7,75 proc. Taka obniżka była wcześniej prognozowana przez analityków.

Mniejsza szara strefa. Ale rynku alkoholi to nie dotyczy

Po kilku latach wzrostu, w 2024 r. udział szarej strefy w polskiej gospodarce skurczy się i osiągnie poziom 18,5 proc. PKB – szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.

GUS: płace wciąż rosną. Z zatrudnieniem nie jest tak dobrze

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało w marcu o niemal 10 tys. etatów. Większe spadki zatrudnienia w tym okresie roku wystąpiły ostatnio w pandemicznym 2020 r. i w kryzysowym 2009 r.

Najnowsze dane z produkcji. Jest gorzej niż marcu

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce załamała się w marcu o 6 proc. rok do roku i niemal o tyle samo w stosunku do lutego. To największe tąpnięcie w przemyśle od apogeum pandemii Covid-19 wiosną 2020 r. W dużej mierze odpowiedzialne jest za to górnictwo.

Grecja wyleczyła się z trwającego dekadę kryzysu. Są dowody

Agencja ratingowa S&P poprawiła prognozę Grecji w ocenie dotyczącej zmniejszenia zadłużenia przez ten kraj. Bieżący rok będzie pierwszym normalnym dla gospodarki Grecji po dekadzie głębokiego kryzysu finansowego. Agencja utrzymała też ocenę długo- i krótkoterminową BBB minus i A-3.

Bułgaria spóźni się o kilka miesięcy z wejściem do strefy euro. Powodem inflacja

Bułgaria może spóźnić się o kilka miesięcy z wejściem do strefy euro od 1 stycznia 2025 z powodu zbyt dużej inflacji — powiedział agencji prasowej BTA prezes banku centralnego, Dimitar Radew.

GUS: PKB bez niespodzianek

Produkt Krajowy Brutto Polski w 2022 r. wzrósł o 5,6 proc. wobec 5,3 proc. szacowanych wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Konsumenci ruszą do sklepów? Coraz wiekszy optymizm

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 0,8 pkt proc. m/m i wyniósł minus 11,5 pkt w kwietniu br., wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?

Inflacja w marcu była minimalnie wyższa niż wstępnie szacował GUS, ale i tak najniższa od pięciu lat. Ceny usług, które są pod największym wpływem sytuacji na rynku pracy, wciąż jednak rosną zbyt szybko.