Joanna Kalinowska: Ekran mniej groźny przy pracy na część etatu

Nowe obowiązki BHP na stanowiskach pracy z komputerami nie dotyczą pracujących przy nich krócej niż cztery godziny dziennie.

Utrata zaufania to nie jest uniwersalny sposób na pozbycie się pracownika

Podanie utraty zaufania jako przyczyny rozwiązania umowy o pracę jest wystarczające do zachowania wymogów formalnych. Nie oznacza to jednak automatycznie, że ta przyczyna jest prawdziwa i rzeczywista.

Spór pracowniczy: lepiej zapobiec niż ponosić konsekwencje

Aby zminimalizować ryzyko pozwu pracowników, pracodawcy powinni ostrożniej podejmować decyzje personalne oraz stosować bardziej formalne procedury przy rekrutacji, awansach czy zwolnieniach.

Spóźniona dyscyplinarka może się obronić

Zwolnienie natychmiastowe będzie zgodne z prawem, mimo że pracodawca przekroczy termin na doręczenie pracownikowi oświadczenia w tej sprawie, jeśli przekroczenie to będzie nieznaczne, a pracodawca mu nie zawinił.

Do 17 maja 2024 r. stanowiska z monitorami trzeba doposażyć

Niedługo mija okres, jaki mieli pracodawcy na dostosowanie utworzonych przed 17 listopada 2023 r. stanowisk pracy do nowych przepisów BHP, w tym na ich wyposażenie w odpowiedni sprzęt.

Po długim L-4 pracodawca nie może udzielić urlopu bez badań lekarskich

Możliwość udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni zależy od tego, czy lekarz potwierdzi, że odzyskał on zdolność do pracy.

Za brak tych przepisów płacimy karę. Sejm zaczął prace nad ustawą o sygnalistach

Największe kontrowersje budzi zakres przedmiotowy przepisów chroniących osoby zgłaszające naruszenia prawa.

Tych przepisów wymaga Unia. Dlaczego polski biznes boi się ich jak ognia?

Skupienie się na sprawach z zakresu prawa pracy może spowodować wypaczenie instytucji sygnalisty.

Inspekcja pracy w nowej TVP? Dziennikarz Tomasz Marzec: "poważne nieprawidłowości"

Wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy dotyczy nieprawidłowości w zatrudnieniu Tomasza Marca w TVP. Jak wskazuje dziennikarz, poważne wątpliwości w działaniu telewizji dotyczą także dla innych jej pracowników oraz ich zatrudnienia.

Oferta rozstania może się zdezaktualizować

Jeśli wniosek pracownika o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie określa terminu na odpowiedź, zwłoka w jego akceptacji i poinformowaniu drugiej strony może spowodować, że do zawarcia porozumienia nie dojdzie.

Sławomir Paruch, Michał Włodarczyk: Wartości firmy vs. przekonania pracowników

Pracodawca może utożsamiać się z danymi ideami. Nie może jednak zmuszać zatrudnionych do udziału w konkretnych inicjatywach, jeśli nie dotyczą ich pracy.

Decyzja o przyjmowaniu zgłoszeń anonimowych należy od pracodawcy

Zgodnie z projektowaną ustawą o ochronie sygnalistów, która niedawno trafiła do Sejmu, w procedurze zgłoszeń wewnętrznych należy określić tryb postępowania z informacjami o naruszeniach prawa zgłoszonymi anonimowo.

Długie weekendy krwiodawców

Dla niektórych pracowników oddanie krwi stało się sposobem na zapewnienie sobie wolnych długich weekendów, i to w sposób pozostający całkowicie poza kontrolą pracodawców.

Układy zbiorowe do zmiany. Będzie pomoc w rokowaniach

Rząd chce ułatwić zawieranie układów zbiorowych. Przy ich negocjowaniu pracodawcy i związkowcy będą mogli korzystać ze wsparcia mediatora.

Joanna Kalinowska: Nie zawsze zwycięży dobro zakładu pracy

Lojalność wobec firmy może przegrać z wizją weekendu na plaży, ale też ze zniechęcającym systemem zgłoszeń naruszeń

Pracujące soboty i niedziele możliwe także w systemie podstawowym

Szczególne potrzeby pracodawcy mogą uzasadniać wydanie polecenia służbowego przyjścia do pracy w weekend czy święto. Tylko wyjątkowo pracownik może odmówić jego wykonania.

Unia Europejska przemebluje warunki pracy

Najbliższy rok w firmach może upłynąć pod znakiem wdrażania przepisów o zatrudnieniu. Chodzi m.in. o dyrektywy o sygnalistach i pracy platformowej oraz realizację kamienia milowego z KPO dotyczącego ozusowania zleceń.

Pracodawca może sam przyznać więcej wolnego w majówkę

2 maja jest w tym roku dniem pracującym. Firma może pójść natomiast na rękę pracownikom i przyznać im wolne w tym czasie.