Potrzebne zezwolenie na prowadzenie placówki w nowej lokalizacji

Uzyskanie pozytywnych opinii organów w zakresie budynku, gdzie mają być świadczone usługi opiekuńcze, nie legalizuje prowadzenia w nim działalności.

Publikacja: 12.01.2024 02:00

Potrzebne zezwolenie na prowadzenie placówki w nowej lokalizacji

Foto: Adobe Stock

- Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi i w podeszłym wieku. Ma aktualnie dwie placówki - jedną prowadzoną od kilku lat i drugą - od pół roku. Po kontroli urzędu wojewódzkiego na spółkę nałożono karę 20 tys. zł za rzekome prowadzenie bez zezwolenia drugiej placówki. Czy słusznie, skoro spółka dysponuje zezwoleniem, a otworzyła tylko nowy oddział?

Punktem wyjścia w przedstawionej sprawie będą przepisy ustawy o pomocy społecznej. Skoro poruszono aspekt zezwolenia na prowadzenie ww. placówek, warto w pierwszej kolejności przypomnieć przepisy art. 67 ww. ustawy. W ust. 1 postanowiono, że działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku może być prowadzona po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Z kolei, w ust. 2 postanowiono, że wojewoda wydaje zezwolenie, jeżeli podmiot o nie występujący:

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać