Pracodawca może sam przyznać więcej wolnego w majówkę Prawo pracy

Pracodawca może sam przyznać więcej wolnego w majówkę

2 maja jest w tym roku dniem pracującym. Firma może pójść natomiast na rękę pracownikom i przyznać im wolne w tym czasie.

Podatki

Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?

Spółka z o.o. – zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.), których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia weszły w okres sprawozdawczy, który potrwa do końca czerwca. W tym czasie powinno odbyć się zwyczajne zgromadzenie wspólników.

Fiskus kwestionuje rozliczenie wycieczki dla pracowników

Firma nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyjazd dla załogi, jeśli jego głównym celem jest rozrywka.

Transakcje M&A – przekształcenia i reorganizacje spółek

Przekształcenie lub reorganizacja spółki lub grupy spółek to częsty element towarzyszący transakcjom M&A. Procesy te mogą mieć miejsce na etapie przygotowania transakcji, jej wykonania lub spełnienia jej warunków. Mogą też stanowić konsekwencję transakcji lub służyć dostosowaniu funkcjonowania nabytego aktywa do biznesu kupującego.

Niezależność inspektora ochrony danych – kiedy dochodzi do konfliktu interesów?

Ostatnie miesiące przyniosły restrykcyjne interpretacje organów dotyczące konfliktu interesów inspektorów ochrony danych i krytyczne wobec tych interpretacji stanowiska biznesu. Warto je poznać, aby zapewnić IOD odpowiedni poziom niezależności.

Przestępstwa przetargowe. Jak zniwelować zagrożenia?

Kara do 3 lat pozbawienia wolności grozi zarówno za udaremnianie lub utrudnianie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak i przetargu prywatnego.

Najważniejsze trendy technologiczne w sektorze gamingowym

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) do gier video pozwoli na rozwój rynku gamingowego, ale niesie też za sobą ryzyka prawne.

Kobiety do zarządów i rad nadzorczych spółek giełdowych już w 2026 roku!

Już niebawem, duże spółki giełdowe będą musiały zmierzyć się z wyzwaniem zapewnienia równowagi płci w swoich organach zarządzających i nadzorczych.

Przedsiębiorcze matki w SN: ZUS może zmniejszyć im podstawę składek i zasiłek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo obniżać przedsiębiorcom wymiaru podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcom, a tym samym zasiłek – potwierdził w czwartkowym wyroku SN.

Podatnicy zapłacą za nieudolność w sprawie sygnalistów. Dlaczego rząd nie zdążył z przepisami?

TSUE nałożył kary finansowe na Polskę za niewdrożenie dyrektywy o sygnalistach. Zaniechanie wynikało z tego, że nikt – może poza samymi pracownikami – nie chce tych przepisów.

Zaliczka w zamówieniach publicznych — fakt czy iluzja?

Ustawodawca od wielu lat umożliwia zamawiającym kształtowanie płatności wynagrodzenia w umowach dot. realizacji zamówień publicznych z uwzględnieniem zaliczek czy płatności częściowych.

Niepełnosprawność może obniżyć roczną składkę zdrowotną

Osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą pozarolniczą działalność, mają prawo obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Pracodawca może mieć poglądy

Miejsce pracy nie musi być wolne od inicjatyw czy wydarzeń wspierających określony światopogląd. Pracownik nie musi w nich uczestniczyć i ma prawo do krytyki, ale nie może przekraczać jej granic.

Dobra wiara zapewni ochronę sygnaliście

Osoba zgłaszająca nieprawidłowości będzie chroniona przed działaniami odwetowymi, jeżeli będzie działała w przekonaniu, że po pierwsze przekazuje informacje prawdziwe, a po drugie – że wskazują one na naruszenie prawa.

Nawet ciąża czy rodzicielstwo nie gwarantują możliwości pracy zdalnej

Pracownicy uprzywilejowani mogą domagać się wykonywania pracy z domu. Jednak pracodawca może odmówić zgody, jeżeli sprzeciwia się temu organizacja pracy lub rodzaj obowiązków podwładnego.

Trzeba usprawnić przepisy o wzorach użytkowych. Eksperci na konferencji w UPRP

Własność intelektualna może i powinna chronić nie tylko interesy przedsiębiorców, ale też zrównoważony rozwój społeczeństwa.

E-PIT czeka na przedsiębiorców

Skarbówka przygotowała roczne zeznania dla prowadzących działalność gospodarczą. Trzeba je uzupełnić o przychody, koszty, składki oraz ulgi.

Negocjacje umów i rozwiązywanie konfliktów w branży przemysłowej

Przemysł to sektor, w którym techniczne i biznesowe aspekty łączą się w jedną całość. W obliczu coraz bardziej konkurencyjnego rynku oraz konieczności podejmowania strategicznych decyzji, umiejętne prowadzenie negocjacji umów staje się kluczowym elementem funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw.

Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób

Tylko 6 osób z 29 zdających złożyło z wynikiem pozytywnym egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych. W tym roku po raz pierwszy odbył się on na nowych zasadach.