Samotność i strach w szpitalu covidowym

Jak się pracuje w szpitalu covidowym? Czy lekarze boją się zakażenia? Jak często są testowani? W kolejnym odcinku podcastu Karolina Kowalska rozmawia z Markiem Posobkiewiczem, lekarzem chorób wewnętrznych oraz medycyny morskiej i tropikalnej, który przez sześć lat był Głównym Inspektorem Sanitarnym, a przez blisko rok Głównym Inspektorem Sanitarnym MSWiA. Dr Posobkiewicz, znany także jako „Raper GIS-u”, rymujący o szkodliwości dopalaczy, konieczności szczepień i ostrożności przy zbieraniu grzybów, od początku pandemii pracuje na oddziale covidowym Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Aktualizacja: 15.10.2020 14:31 Publikacja: 15.10.2020 14:26

Samotność i strach w szpitalu covidowym

Foto: stock.adobe.com

Z rozmowy dowiemy się m.in., że pobyt na oddziale obserwacyjno-zakaźnym to początek wielkiej samotności i strachu, który może skończyć się jeszcze większą samotnością na oddziale intensywnej terapii.

– Jeżeli ktoś trafia o oddziału obserwacyjno-zakaźnego, ponieważ jego stan się pogarsza, a nie wiadomo, czy może być zakażony, czy nie, leży w sali jednoosobowej, do której personel przychodzi tylko w razie konieczności. Samotność na takiej sali jest szczególnie dotkliwa dla osób starszych, które, w przeciwieństwie do młodych, nie są przyzwyczajone do kontaktów z innymi w mediach społecznościowych. Młodzi utrzymują kontakt ze światem za pośrednictwem laptopa czy telefonu, ale widać, że i im dokucza samotność – mówi Marek Posobkiewicz.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Diagnostyka i terapie
Rak piersi nie wybiera. Chora często dowiaduje się zbyt późno
Diagnostyka i terapie
Co ma żaba do depresji? Okazuje się, że może pomóc
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?