Metoda leczenia boreliozy niebezpieczna dla zdrowia. Wyrok potwierdza stanowisko rzecznika pacjentów

Sąd przychylił się do opinii Rzecznika Praw Pacjenta, według której metoda ILADS - oparta na długotrwałym stosowaniu wielokrotnej antybiotykoterapii w leczeniu boreliozy - jest niezgodna ze stanem wiedzy medycznej i niebezpieczna dla pacjentów.

Pomysł resortu zdrowia na pigułkę "dzień po". Są wątpliwości

Rzecznik praw obywatelskich zgłosił uwagi do rozporządzenia ministra zdrowia wprowadzającego program pilotażowy mający na celu ułatwienie dostępu do tzw. tabletki „dzień po”.

Sondaż: Pigułka „dzień po” dla nastolatek dzieli Polaków jak sprawa aborcji

Ponad połowa Polaków nie zgadza się z tym, że pigułka „dzień po” powinna być sprzedawana osobom w wieku 15–18 lat za wiedzą rodziców lub opiekunów.

Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany

Do grupy osób uprawnionych do wystawiania recept na pigułki „dzień po” mają dołączyć także położne – zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

Lepiej zadzwonić na numer 999 niż 112. Szybciej dostaniesz pomoc

Rząd rezygnuje z planów przełączania połączeń z numeru 999 do centrów powiadamiania ratunkowego, tj. tam, gdzie łączy nas numer 112. Pomoc będzie można otrzymać szybciej.

Po 8 latach wraca finansowanie in vitro w Polsce. Resort przedstawił szczegóły

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szczegóły programu finansowania zabiegów in vitro. Ma ruszyć od 1 czerwca 2024 roku.

Marek Balicki: Reforma w trzech aktach

Nowoczesny system pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi wymaga uregulowania na poziomie ustawy. Konieczna jest także nowa ustawa o zawodzie psychologa. Kolejnym potrzebnym aktem jest ustawa regulująca kwestie psychoterapii – mówi Marek Balicki.

Tabletka "dzień po" dla nastolatek tylko po uzyskaniu zgody rodzica? Aptekarze ostrzegają

Farmaceuci są gotowi na wydanie recepty i sprzedaż leku piętnastolatkom jedynie na zasadach wynikających z obowiązujących przepisów. - Skoro lekarz wystawiający receptę na ten sam lek potrzebuje zgody rodziców, to trudno sobie wyobrazić, żeby nie potrzebował jej farmaceuta - uważa prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.

Farmaceuta za 50 zł wyda tabletkę "dzień po". Jest projekt rozporządzenia

Pacjentka od 15. roku życia będzie mogła wykupić maksymalnie jedną tabletkę "dzień po" w miesiącu.

Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W społeczeństwie jest coraz większe zrozumienie dla osób w spektrum autyzmu. By zwiększyć społeczną świadomość w tym zakresie 2. kwietnia w ramach solidarności z osobami w spektrum, podświetla się budynki na niebiesko.

Od 1 kwietnia ceny leków w dół. Minister: pobiliśmy rekord

Od 1 kwietnia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znajdą się na niej 33 nowe terapie. Ceny leków wyprodukowanych w Polsce mają spaść o 10 lub 15 procent.

Minister Leszczyna: prezydent Duda po raz kolejny rozczarował

Prezydent zachował się w sposób obłudny i rozczarował nie tylko mnie - powiedziała w TVN24 minister zdrowia Izabela Leszczyna komentując piątkowe weto prezydenta Andrzeja Dudy ws. pigułki "dzień po". Zapowiedziała, że zaraz po Świętach do konsultacji społecznych ma trafić rozporządzenie, na podstawie którego pigułka będzie przepisywana w ramach recepty aptecznej.

MZ ma plan awaryjny na prezydenckie weto. Recepty mają przepisywać farmaceuci

Prezydent Duda zawetował pigułkę "dzień po". Rozwiązaniem ma być wydanie odpowiedniego rozporządzenia.

Tabletka „dzień po” bez recepty: jest weto prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda zawetował w piątek zmiany w prawie farmaceutycznym umożliwiające osobom powyżej 15 roku życia kupowanie bez recepty tzw. tabletki „dzień po”.

Rzecznik praw dziecka: za mało psychiatrów, młodzi ratują się telefonem zaufania

Liczba psychiatrów dziecięcych rośnie za wolno, żeby mogli zająć się oni wszystkimi potrzebującymi; młodzi ratują się telefonem zaufania. Pilnej reformy wymaga sądownictwo rodzinne - wynika z informacji rocznej rzecznika praw dziecka.

Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy

Najpowszechniejszy lek przeciwcukrzycowy jakim jest metformina powoduje zmniejszenie masy ciała, bo wpływa na organizm podobnie jak wysiłek fizyczny.

Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?

Obecnie recepta na antykoncepcję awaryjną kosztuje około 20-30 zł. Otrzymuje się ją bez problemu, zdarzają się wystawione nawet na trzynastoletnie dzieci – twierdzą farmaceuci.

Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień

Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Najwięcej takich mieszka na Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce.