Bruksela zaciśnie pętlę sankcji na gardle Kremla. LNG trafi na czarną listę

Po raz pierwszy sankcje zostaną wymierzone w rosyjski skroplony gaz ziemny. Komisja Europejska jest gotowa wprowadzić zakaz sprzedaży rosyjskiego LNG w portach Unii. Propozycja zyskuje coraz większe poparcie we Wspólnocie.

Ropa potaniała najszybciej od kwartału; wiadomo dlaczego

W mijającym tygodniu ceny ropy naftowej spadły rekordowo. Dynamika okazała się największa od trzech miesięcy. Marka Brent potaniała o 6,2 proc. Jedną z przyczyn jest zmniejszenie napięcia między Izraelem a Hamasem. Ale nie tylko.

Gaz w Europie w cenie sprzed trzech lat. Będzie jeszcze taniej?

W kwietniu średnie giełdowe ceny gazu w Europie utrzymały się na poziomie z 2021 roku. Gaz kosztował średnio 320 dol. - o jedną trzecią mniej niż rok temu i cztery razy taniej aniżeli po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

USA blokują rosyjskie zakłady LNG w Arktyce

Nowe sankcje Białego Domu objęły statki zaangażowane w transport sprzętu i dostarczanie ładunków na potrzeby budowy kolejnych arktycznych zakładów produkcji LNG rosyjskiego koncernu Novatek.

Jest pisemnie uzasadnienie wyroku ws. Turowa. Sąd wytknął braki formalne

W pisemnym uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie mimo, że sąd uchylił decyzję środowiskową dla kopalni węgla brunatnego w Turowie, to uznał zarzuty ekologów za bezzasadne. Mimo to podjął negatywną decyzję dla Polskiej Grupy Energetycznej przez braki proceduralne w decyzji środowiskowej. Brakowało szczegółów umowy polsko – czeskiej.

Orlen pod lupą. Prokuratura prowadzi ponad 20 spraw

Z postępowań prokuratury dotyczących Orlenu trzy są duże. Chodzi o fuzję z Lotosem, zaniżanie cen paliw i szwajcarską spółkę OTS - poinformował Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Kolejnych 21 spraw jest weryfikowanych.

Zaskakująca decyzja Białego Domu. Zgoda na energetyczne zakupy w Rosji

Stany Zjednoczone zezwoliły na transakcje z rosyjskimi bankami objętymi sankcjami. Warunkiem jest, by transakcja dotyczyła sektora energii. Zgoda obowiązuje do listopada. Wyjaśnienia tej decyzji brak.

Rząd podkręci normy jakości węgla spalanego w domach. Będzie okres przejściowy

Od połowy lipca 2029 r. dopuszczone do obrotu dla gospodarstw domowych mają być tylko niektóre typu węgla. Kupić będzie można paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

Katar tworzy największą flotę gazowców. Największe zbudują Chińczycy

Chiny dostały największe zamówienie w historii przemysłu stoczniowego. Zbudują dla Kataru flotę 18 gazowców. Będą to największe, najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne jednostki, zapewniają oba kraje. Jedna jednostka kosztuje około 6 mld dolarów.

Indie wracają do rosyjskiej ropy, ale jest warunek

Drugi sponsor rosyjskiej wojny znów zaczął ją finansować. Po przerwaniu zakupów w marcu, w strachu przed skutkami amerykańskich sankcji, koncerny z Indii, znów przyjmują rosyjskie tankowce. Pod warunkiem, że nie są…rosyjskie.

Infrastruktura gazowa Ukrainy zaatakowana. To także atak na unijny gaz

Umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa za osiem miesięcy. Kreml nie ma już złudzeń, że da się ją przedłużyć. W sobotę nad ranem rosyjski agresor zaatakował magistrale gazowe i magazyny Ukrainy. Ataki były nieskuteczne.

Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla

Ponad 7 proc. wzrosty walorów tuż po otwarciu giełdy odnotowała Grupa Tauron. Pozostałe spółki również odnotowały duże wzrosty. Reakcja inwestorów jest głównie efektem doniesień „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” o rozpoczętym procesie rozmów o wydzieleniu elektrowni węglowych ze spółek energetycznych.

Gazprom pozywa unijne firmy, w tym swojego największego lobbystę

Gazprom Export pozwał słowacki ZSE, czeski CEZ i austriacki OMV przed rosyjski sąd. Nie wiadomo o co chodzi, bo wysokość roszczeń i treść pozwów zostały utajnione.

Niemcy nie potrzebują rosyjskiego LNG. Forsują unijny zakaz importu

Rząd Niemiec poparł szwedzką propozycję wpisania zakazu importu rosyjskiego gazu skroplonego do 14 pakietu sankcji Unii. Komisja Europejska w przyszłym tygodniu przedstawi propozycje do nowego antyrosyjskiego pakietu.

Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa

Po długich oczekiwaniach w tym tygodniu ruszyły rozmowy dotyczące wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych.

Nowy zarząd Orlenu zdradził, ile Daniel Obajtek zarobił w 2023 roku

Koncern ma zwłaszcza inwestować w farmy wiatrowe, fotowoltaikę, wychwytywanie i magazynowanie CO2 oraz zielony wodór. Zapowiada też przyśpieszenie w obszarze ciepłownictwa, biogazu i detalu.

W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk dotychczasowy p.o. prezesa, będzie wiceprezesem ds. rozwoju. W przypadku prezesa Stopy to powrót do tej spółki.

Jak Wielka Brytania pomaga Kremlowi finansować wojnę

Brytyjskie firmy bez skrupułów wykorzystują lukę w brytyjskim prawie i importują rekordowe ilości rosyjskiej rafinowanej ropy przez kraje trzecie: Indie, Chiny i Turcję. Zakupy te przynoszą Kremlowi pięć razy więcej pieniędzy niż przed 2022 r.