Hanna Wróblewska Kultura

Była dyrektor Zachęty, Hanna Wróblewska, zastępuje Bartłomieja Sienkiewicza

Hanna Wróblewska, była dyrektorka Zachęty, odwołana przez ministra Piotra Glińskiego, pokieruje Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego po rezygnacji Bartłomieja Sienkiewicza, który startuje do Brukseli.

Muzyka popularna

Eurowizja 2024: Greta Thunberg protestowała, ale izraelska artystka wystąpi w finale

Konkurs im. Lutosławskiego. Dominacja Polaków w finale

Jury trwającego w Warszawie 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego zakwalifikowało do finału trójkę Polaków oraz wiolonczelistkę z Korei Południowej i przedstawiciela Hiszpanii.

Tajemnica zaginionego ciała Wandy Rutkiewicz na Millenium Docs Against Gravity

„Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej o himalaistce otworzy 9 maja Millenium Docs Against Gravity.

Nowości na Zamku Królewskim w Warszawie. Porcelana, obrazy Matejki i van Loo

Nowa stała Galeria Porcelany wzbogaciła stałe ekspozycje Zamku.

Jacek Cieślak: Luna odpadła, ale jest golas z Finlandii. Po co nam w ogóle Eurowizja?

Co roku Eurowizja rozpala do czerwoności serwisy społecznościowe. I jednocześnie zniesmacza komentatorów z poważnych mediów. Dlaczego odpadła Luna? Wytłumaczenia są skrajne: nie umie śpiewać albo nie lubią nas. Każda odpowiedź jest dobra. I zła. A tajemnica Eurowizji jest przecież banalnie prosta.

33. Festiwal Mozartowski w Warszawie (i w Wiedniu!)

We wtorek, 7 maja, podczas śniadania prasowego w warszawskiej restauracji Klonn, Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej — dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd wraz z kierownikiem muzycznym Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) Adamem Banaszakiem oraz Jerzym Snakowskim, twórcą i reżyserem premierowej opery familijnej „Chcę śpiewać” opowiadali o wydarzeniach nadchodzącego 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie (i w Wiedniu).

Mariusz Cieślik: Luna, Eurowizja i hejt. Nasz nowy narodowy sport

Obrażanie polskich wykonawców występujących na Eurowizji, jak Luna czy Blanka, ma niewielki związek z ich umiejętnościami. Za to ogromny z naszymi kompleksami.

Pulitzer’24: najważniejsze książki o Palestynie, czarnoskórych i wojnie

Rozdano Pulitzery, najważniejsze oprócz Bookerów nagrody książkowe w Ameryce. Dwie z nich – biografia Martina Luthera Kinga Jonathana Eiga i „Dzień z życia Abeda Salamy: Anatomia tragedii jerozolimskiej” Nathana Thralla – ukażą się niebawem w Polsce.

Jan Ptaszyn Wróblewski: Odszedł król polskiego jazzu

Parafrazując słynne zdanie francuskiego monarchy Ludwika XIV, Jan Ptaszyn Wróblewski, który zmarł 7 marca w wieku 88 lat, mógłby o sobie powiedzieć: polski jazz to ja.

Maciej Strzembosz: Kultura walutą niepodległości, czyli lament pożegnalny dla ministra Sienkiewicza

W Polsce XXI w. kultura jest zawsze na ostatnim miejscu, politycznie pogardzana i nieistotna – jak w rządach Donalda Tuska, lub sprowadzona do ordynarnej propagandy partyjnej – jak w rządach Jarosława Kaczyńskiego.

Luna odpadła w półfinale Eurowizji decyzją głosujących telewidzów

Zgodnie z przewidywaniami bookmacherów, Luna podczas wtorkowego półfinału (7 maja) nie awansowała do sobotniego finału Eurowizji w Malmö. Zdecydowali o tym widzowie. Sędziowie mają głos dopiero w finale.

Król rapu przyjedzie do Polski. Travis Scott w Krakowie

Travis Scott, raper znany m. in. z singla „Power is Power”, promującego serial „Gra o tron”, przyjedzie na koncert 2 lipca w Tauron Arena Kraków.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Legendarny jazzman miał 88 lat

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski – polski jazzman, kompozytor, aranżer, publicysta, a także autor programów radiowych i telewizyjnych.

Eurowizja'24: Żądano usunięcia Izraela z konkursu. 7 maja piewszy półfinał z Luną

W pierwszym półfinale Eurowizji’24, Luna, czyli tegoroczna reprezentantka TVP na konkursie Eurowizji w Malmö, już 7 maja walczyć będzie o sobotni finał konkursu. Bukmacherzy nie dają jej szans na awans. Kontrowersje wzbudza Hiszpania i Izrael.

Jerzy Surdykowski: Filozofia „Diuny” to filozofia kiczu

Czy ktoś, oglądając „Diunę”, zastanawiał się, jakim prawem tytuły arystokratyczne wciąż obowiązują w jedenastym milenium (dziś mamy dopiero trzecie), i to w całej galaktyce? Głupie pytanie: baśń nie mówi o tym, co realne, tylko o tym, co pożądane.

Zmarł Jacek Zieliński. Góralski Skald z krakowskim klimatem

Śmierć Jacka Zielińskiego odnotowały wszystkie media, ale uczyniły to powtarzając jedynie podstawowe informacje. Jakby jego dokonania artystyczne wciąż czekały na dogłębniejsze omówienie.

Festiwal Kultura Natura. Muzyka ze sfer światowych

Absolutnym hitem tegorocznego Festiwalu Kultura Natura w Katowicach będzie koncert orkiestry Royal Concertgebouw z Amsterdamu z jej szefem, fenomenalnym 28-letnim Klausem Mäkelą.

Znamy uczestników II etapu tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Międzynarodowe jury wyłoniło 18 uczestników, którzy przeszli do drugiego etapu 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Są wśród nich przedstawiciele Polski, Francji, Hiszpanii, Islandii, Włoch, USA i Korei Południowej.

Laureaci i laureatki MASTERCARD OFF CAMERA 2024

Laureaci i laureatki nagród w konkursach 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego MASTERCARD OFF CAMERA 2024.