Samorządowiec: nauczycielom trzeba podnieść płace i pensum

Państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela, jest państwem totalitarnym – podkreśla Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.

Publikacja: 04.09.2023 19:00

Samorządowiec: nauczycielom trzeba podnieść płace i pensum

Foto: Adobe Stock

Czy wielu nauczycieli otrzymuje wynagrodzenie minimalne?

Nie. Samorząd musi im bowiem wówczas wypłacić dodatek uzupełniający, by dorównać średnim wynagrodzeniom. Zobowiązuje do tego art. 30a Karty nauczyciela.

Związki zawodowe chronią wszystkich nauczycieli, także tych o niższych kwalifikacjach. Jeżeli ktoś otrzymuje gołą płacę zasadniczą, oznacza to, że nie jest najlepszym nauczycielem. Wszyscy pozostali pracują w nadgodzinach albo na etatach łączonych w różnych placówkach. W oświacie są ogromne braki kadrowe.

Czytaj więcej

Nauczyciele pracują w nadgodzinach i w kilku miejscach, aby godnie żyć

Chcę jednak zaznaczyć, że państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela, jest państwem totalitarnym. Nauczycielskie płace z pewnością należy podwyższyć. Konieczne jest też podniesienie pensum. Powinniśmy dorównać do liczby godzin wypracowywanych przez nauczycieli w krajach OECD. Nie jest również zrozumiałe, dlaczego takie samo pensum ma nauczyciel chemii czy polskiego i wychowania fizycznego; nauczyciel w starszych klasach i nauczaniu początkowym. To nieadekwatne. Z jednej strony pensum jest sztywne od lat, z drugiej zaś ministerstwo samo ustala wysokość nauczycielskich wynagrodzeń. W sumie tam, gdzie wypłaca się dodatki wyrównawcze, płaci się za nicnierobienie.

Inaczej byśmy też rozmawiali o nauczycielskich wynagrodzeniach, gdybyśmy wreszcie zlikwidowali Kartę nauczyciela. To relikt stanu wojennego.

Mówi pan o niskim pensum, ale kolejny rok z rzędu znosi się dotychczasowe limity nadgodzin. Dotyczy to zarówno placówek, do których uczęszczają obywatele Ukrainy, jak i zatłoczonych liceów. Pensum to fikcja.

To prawda. W rezultacie średnia nauczycielska pensja jest wysoka. W konsekwencji samorządy muszą wyrównywać płace osobom, które pracują tylko 18 godzin tygodniowo. A bardziej pracowite są pokrzywdzone.

Czytaj więcej

Prof. Marek Jerzy Konopczyński: Młodzi ludzie już nie chcą być nauczycielami

Co się wlicza do wynagrodzenia średniego?

Wszystko. I nadgodziny, i samorządowe dodatki, i nagrody jubileuszowe.

A czy to nie jest koło zamachowe: im więcej nadgodzin, tym wyższe dodatki uzupełniające muszą być wypłacane przez samorządy?

Zgadza się. Państwo powinno przejąć koszt utrzymania pracowników oświaty. Obecnie subwencja oświatowa nie wystarcza nawet na płace. A resort edukacji umywa ręce. Prawo powinno jasno określać, za co płaci rząd, za co samorząd.

Czy płace nauczycieli to dla małych, wiejskich gmin duże obciążenie?

Ogromne. W niektórych gminach subwencja oświatowa starcza na połowę wydatków związanych z oświatą. Muszą dopłacić do szkół i przedszkoli kosztem innych zadań publicznych. W dużych miastach przy dużych budżetach jest łatwiej.

Czy wielu nauczycieli otrzymuje wynagrodzenie minimalne?

Nie. Samorząd musi im bowiem wówczas wypłacić dodatek uzupełniający, by dorównać średnim wynagrodzeniom. Zobowiązuje do tego art. 30a Karty nauczyciela.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił