Szczepionka na kokainę i crack. Nowe odkrycie naukowców z Brazylii

Rozwiązaniem problemu kokainy i cracku może być szczepionka. Zespół naukowców z Brazylii ogłosił opracowanie innowacyjnej formy terapii uzależnienia od tych narkotyków.

Publikacja: 26.10.2023 15:40

W Brazylii opracowano szczepionkę na kokainę i crack

W Brazylii opracowano szczepionkę na kokainę i crack

Foto: Douglas Magno / AFP

Brazylia to drugi na świecie kraj pod względem spożycia kokainy. Naukowcy z tego państwa opracowali testową szczepionkę o nazwie Calixcoca, która dała obiecujące wyniki podczas badań na zwierzętach, wywołując odpowiedź immunologiczną, która blokuje kokainie i crackowi możliwość dostania się do mózgu.

Naukowcy mają nadzieję, że szczepionka pozwoli użytkownikom kokainy i cracku wyrwać się z kręgu uzależnienia. Jak pisze agencja AFP, narkomani zażywając kokainę lub crack nie byliby w stanie odczuć "haju", czyli stanu silnego pobudzenia po zażyciu narkotyków.

Czytaj więcej

Nowe badanie: Szczepionki na COVID i grypę zwiększają ryzyko udaru u seniorów

Pierwsza szczepionka na uzależnienie od kokainy

Jeżeli terapia zostanie zatwierdzona przez odpowiednie instytucje, będzie to pierwszy przypadek leczenia uzależnienia od kokainy za pomocą szczepionki - powiedział cytowany przez AFP psychiatra Frederico Garcia, koordynator zespołu, który opracował szczepionkę na Federalnym Uniwersytecie w Minas Gerais.

W ubiegłym tygodniu projekt zdobył główną nagrodę - pół miliona euro (2,23 mln zł) - na konkursie Euro Health Innovation dla medycyny z Ameryki Łacińskiej. Konkurs był sponsorowany przez firmę farmaceutyczną Eurofarma.

Szczepionka na kokainę i crack. Jak działa?

Jak działa szczepionka na kokainę? Preparat pobudza układ immunologiczny pacjenta do wytwarzania przeciwciał, które w krwioobiegu łączą się z cząsteczkami kokainy, sprawiając, że stają się one zbyt duże, by przedostać się do mezolimbicznego szlaku dopaminergicznego, nazywanego "centrum nagrody", gdzie stymulanty takie jak kokaina powodują uwalnianie dopaminy, odpowiedzialnej za ośrodki przyjemności.

Czytaj więcej

Walka z COVID-19 w Polsce. Raport NIK zarzuca władzy "daleko idącą niegospodarność"

Kokaina, która bardzo silnie uzależnia, powoduje odczucie euforii, jej długotrwałe zażywanie może prowadzić do psychozy paranoidalnej.

Jak wspomniał Frederico Garcia, podobne badania jak te dotyczące szczepionki Calixcoca przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, w których spożycie kokainy (według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości) jest największe. Według psychiatry, badania te zatrzymały się m.in. dlatego, że testy kliniczne nie dały odpowiednich rezultatów.

Szczepionka na kokainę skuteczna u zwierząt

Szczepionka Calixcoca okazała się dotąd skuteczna podczas badań na zwierzętach, u których wytworzyła znaczne poziomy przeciwciał na kokainę i dała niewiele efektów ubocznych, przekazali badacze. Według naukowców z Brazylii, szczepionka chroniła też płody szczurów przed kokainą, co sugerowałoby, że mogłaby być używana w celu ochrony nienarodzonych dzieci kobiet uzależnionych od narkotyków.

Czytaj więcej

Prawie trzy tony kokainy ukryte w bananach. Policji pomógł pies

Szczepiona na kokainę ma wejść w ostatnią fazę badań, czyli testów na ludziach.

Frederico Garcia ocenił, że szczepionka Calixcoca może zmienić sposób leczenia uzależnień. Według niego preparat nie musi być przechowywany w niskich temperaturach, a jego produkcja byłaby tańsza niż wielu innych szczepionek.

Nowa metoda leczenia uzależnień

Psychiatra zastrzegł przy tym, że szczepionka mogłaby stanowić ważne narzędzie w pomaganiu osobom uzależnionym w wyjściu z nałogu, ale nie byłaby panaceum, które można by podawać każdemu.

Czytaj więcej

Policja znalazła w Warszawie mieszkanie pełne narkotyków. Były warte miliony

To, jaka będzie grupa docelowa szczepionki na kokainę będzie zależeć od badań klinicznych. W teorii preparat jest przeznaczony dla wychodzących z nałogu osób, które odstawiły kokainę i nie chcą wracać do zażywania narkotyku - powiedział cytowany przez AFP Garcia.

Agencja podała, że do zespołu psychiatry zgłosiło się ponad 3000 osób, które chcą jako ochotnicy wziąć udział w testach szczepionki na kokainę.

Nauka
Czy mała syrenka musi być biała?
Nauka
Nie tylko niesporczaki mają moc
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”