Partnerzy

Ponad 18 mld zł na stołeczne projekty. Warszawa podsumowała 20 lat w UE

Ponad 800 projektów realizowanych przez Warszawę otrzymało w ciagu 20 lat dofinansowanie z UE. Wśród nich znalazły się: budowa metra, linii tramwajowych, zakup autobusów, modernizacja przychodni, ale też parków i przestrzeni publicznych.

Czy 20 lat członkostwa w Unii dało pozytywne skutki? Polacy są podzieleni

70 proc. Polaków ocenia obecność naszego kraju w Unii Europejskiej pozytywnie – wynika z sondażu United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM.

Udany pościg

W chwili przystępowania do UE poziom życia Polaka był dwa razy niższy niż Hiszpana. Dziś wskaźnik praktycznie się zrównał. To miara sukcesu członkostwa Polski w Unii.

Euro w Polsce: mission impossible?

Atmosfera wokół wspólnej waluty stała się tak gęsta, że nawet podjęcie dyskusji o jej plusach i minusach wydaje się obarczone zbyt dużym politycznym ryzykiem. Ale zdaniem ekonomistów to błąd.

Ciemna strona unijnego VAT. Co się stało 20 lat temu?

Polska ograniczyła wyłudzenia podatku, ale nie da się ich wyeliminować bez reformy unijnego systemu rozliczeń – mówi adwokat Piotr Leonarski.

Żadnego euro nie oddajemy Brukseli

Trzeba naprawić popsute przez PiS finansowanie samorządów – mówi Adam Struzik, marszałek mazowieckiego Sejmiku.

Jędrzej Bielecki: Jedyny taki moment na przystąpienie do UE

Dwadzieścia lat temu, gdy decydowało się poszerzenie Unii o kraje z Europy Środkowej, przeciwnicy tej decyzji byli w mniejszości. Dziś jednak Polska nie przystąpiłaby do UE.

Unijne dyrektywy ważne dla Kowalskiego

Tama dla promocyjnych oszustw w sklepach, jawność płac czy gwarancje nietykalności dla sygnalistów – to wszystko sprawy z codziennego życia, które są regulowane przez prawo unijne.

Prof. Witold Orłowski: Zawsze możemy wystąpić z Unii, ale to się nie opłaca

– Gdybyśmy nie byli w Unii, na pewno mielibyśmy inny model życia – mówi prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Politechniki Warszawskiej.

Bogusław Chrabota: Marzenie, które stało się codziennym wyzwaniem

Na dwudziestolecie wstąpienia Polski do Unii jedno można powiedzieć na pewno. UE przestała być dla Polaków obietnicą. Weszła w sferę realiów, codziennej praktyki, wysiłku i pracy.

Sondaż: Gaśnie entuzjazm Polaków do Unii Europejskiej

W ciągu trzech lat znacznie ubyło badanych, którzy widzą przewagę zalet nad wadami polskiej obecności w UE. W elektoracie PiS już niemal ich nie ma. Wynika tak z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”

Lepiej nie być samym. Unia Europejska zadziwiająco odporna na kryzysy

Unia kilka razy była na ostrym wirażu. Lepiej lub gorzej radziła sobie z kryzysami. Czy to pomoże jej w pokonaniu następnych, które już widać na horyzoncie?

Sondaż. Polacy o Unii: mniej entuzjazmu, więcej sceptycyzmu

W ciągu trzech lat znacznie ubyło badanych, którzy widzą przewagę zalet nad wadami polskiej obecności w UE. W elektoracie PiS już niemal ich nie ma – wynika z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Bilans Polski w UE na wielkim plusie. Długa lista korzyści

Jakość i długość życia, reorientacja ze wschodu na zachód, ogromne unijne pieniądze, autostrady, koleje, lotniska, skok PKB – plusy można wymieniać bez końca. Minusy są. Nie tak istotne.

Zachodniopomorskie coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów

Oddaliśmy do użytku nowe odcinki tras rowerowych. Rozwija się też infrastruktura noclegowa, gastronomiczna czy serwisowa dla rowerzystów. W przyszłym roku ruszą nowe pociągi dostosowane do przewozu rowerów. I co bardzo ważne, dobrze wygląda współpraca z gminami. Zachodniopomorskie naprawdę warto zwiedzać na rowerze – mówi Wanda Nowotarska, Pełnomocniczka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. komunikacji rowerowej.