Kiedy wynajmowany lokal jest zagranicznym zakładem

Podmiot z innego kraju, który rozważa prowadzenie działalności w Polsce i najmuje lokal mający służyć do załatwiania związanych z nią spraw organizacyjno-administracyjnych, musi się liczyć z tym, że część jego dochodów będzie tu opodatkowana.

Publikacja: 27.11.2022 02:00

Kiedy wynajmowany lokal jest zagranicznym zakładem

Foto: Adobe Stock

W celu ustalenia zasad opodatkowania zagranicznego podmiotu z tytułu prowadzenia działalności na terytorium Polski należy sięgnąć do przepisów zarówno ustawy o CIT, jak i właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z państwem, którego podmiot ten jest rezydentem podatkowym (ma zarząd lub siedzibę w tym państwie).

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na tym terytorium. Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ww. podatników uważa się w szczególności dochody (przychody) wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na tym terytorium zagraniczny zakład (art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT).

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
ZUS
Wielki pożar centrum handlowego w Warszawie. ZUS wydał specjalny komunikat