W całym kraju brakuje 16 tys. funkcjonariuszy. Policja szuka młodych

W całym kraju brakuje 16 tys. policjantów, w stolicy jednej trzeciej składu. MSWiA szykuje ułatwienia w naborze m.in. dla absolwentów szkół mundurowych.

Aktualizacja: 17.04.2024 13:29 Publikacja: 17.04.2024 04:30

W tym roku policja chciałaby przyjąć do służby ok. 10 tys. osób

W tym roku policja chciałaby przyjąć do służby ok. 10 tys. osób

Foto: AdobeStock

Drastyczne potrójne zabójstwa w opuszczonej kamienicy na Woli, do której od miesięcy nie zajrzał żaden policyjny patrol, brutalny gwałt na młodej Ukraince w bramie przy ulicy Żurawiej, zakończony jej śmiercią, czy zuchwały atak na kobietę na Targówku w środku dnia, by jej ukraść plecak – to ostatnie najgłośniejsze zdarzenia w Warszawie. Braki kadrowe, które w stolicy sięgają blisko jednej trzeciej składu, oznaczają pogorszenie bezpieczeństwa. MSWiA szykuje zachęty do służby.

W policji jest obecnie 108 909 etatów, a zatrudnienie sięga 92 647 funkcjonariuszy – brakuje więc 16 276 funkcjonariuszy – średnio blisko 15 proc. składu (w ubiegłym roku było 10 tys. wakatów, rok wcześniej 4,3 tys.). To efekt zwiększenia liczby etatów, a z drugiej strony masowych odejść – w ubiegłym roku aż 9 tys. policjantów.

W policji jest obecnie 108 909 etatów, a zatrudnienie sięga 92 647 funkcjonariuszy

Braki są w prewencji, pionie kryminalnym, drogówce. Największe – w dużych garnizonach: stołecznym, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim. Nieznaczne tylko na wschodzie, gdzie o pracę trudniej.

– To największy kryzys w policji od ćwierć wieku – mówi Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów.

MSWiA, we współpracy z KGP, chce ułatwić nabór do policji dla absolwentów tzw. klas mundurowych i dla byłych policjantów. Dziś jedni i drudzy muszą przejść rutynową ścieżkę, jak każdy.

Absolwenci klas mundurowych łatwiej dostaną się do policji

Postępowanie kwalifikacyjne dla absolwentów klas mundurowych ma być „możliwie najkrótsze i preferencyjne” – podaje resort.

„Zmiany legislacyjne wprowadzą możliwość tworzenia w szkołach ponadpodstawowych odpowiednich oddziałów dla klas o profilu mundurowym” – wskazuje nam MSWiA. Takie klasy w niektórych szkołach już funkcjonują, teraz ma być łatwiej je tworzyć i uzyskiwać na nie środki. Dziś borykają się z problemami.

Obecne postępowanie kwalifikacyjne dla absolwentów tzw. klas mundurowych, którzy kształcą się z myślą o przyjściu do policji czy Straży Granicznej, nie różni się od zwykłego trybu.

„Projektowane zmiany obejmujące kandydatów – absolwentów szkół ponadpodstawowych, kończących oddziały o profilu mundurowym, będą pozwalały na skrócenie wobec nich postępowania kwalifikacyjnego (zniesienie wymogu testu wiedzy) i przeniesienie jednego z etapów tego postępowania (test sprawności fizycznej) na poziom szkoły ponadpodstawowej, w której zostaną utworzone oddziały o profilu mundurowym” – odpowiada nam MSWiA.

Zmiany legislacyjne wprowadzą możliwość tworzenia w szkołach ponadpodstawowych odpowiednich oddziałów dla klas o profilu mundurowym

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Zaliczony w szkole test sprawnościowy (w ostatnim roku nauczania) będzie ważny przy przyjęciu do policji. Policyjne szkolenie podstawowe uzupełni tylko różnice programowe. – Klasy profilowane, mundurowe, w szkołach średnich to dobry kierunek. Już istniejące szkoły sprawdzają się. Ważne tylko, żeby program kształcenia w nich był opracowywany w uzgodnieniu z policją, a testy sprawnościowe odbywały pod okiem policjantów lub instruktorów – mówi Andrzej Szary.

W 2023 r. przyjęci do policji z tzw. klas mundurowych to garstka – 272 osoby (5,2 proc. ogółu przyjętych).

Trzy tryby kwalifikacyjne do służby w policji

Byłych policjantów – jeśli chcą wrócić – dziś czeka to, co nowo wstępujących do służby.

„Proponuje się dla nich odrębną ścieżkę postępowania kwalifikacyjnego. Wynika to z faktu, iż są to kandydaci posiadający już odpowiednie doświadczenie i kompetencje, jak również kwalifikacje zawodowe” – uzasadnia MSWiA.

Według projektu będą dla nich trzy tryby kwalifikacyjne (np. test sprawności będą musieli przejść ci, którzy pozostawali ponad pięć lat poza służbą – wskazuje projekt).

Tu jednak nadzieje mogą okazać się płonne. Byli policjanci, którzy wrócili do służby w ubiegłym roku stanowili niecałe 2,5 proc. przyjętych kandydatów (127 osób). – Na powroty nie ma co liczyć, będą stanowić promil. Ci, którzy pracowali na pierwszej linii, wiedzą, czym to smakuje. To bardziej propagandowy pomysł – ocenia wiceszef policyjnych związków.

Czytaj więcej

W Polsce brakuje policjantów. Wiadomo, jak z tym problemem chce walczyć rząd

– Praca w weekendy, w nocy, często mają do czynienia z przemocą, agresją. Wielu woli godziny „od do” i spokój – słyszymy od policjantów.

W tym roku policja chce przyjąć 10 tys. nowych osób – w szkołach policji zrobi się tłok, stąd np. kursy doskonalenia zawodowego w części mają przyjąć formułę online – zapowiedział komendant główny policji Marek Boroń (w TVN 24).

Jak informuje nas MSWiA, projekt zmian dotyczących powrotów do służby i klas mundurowych jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwo podaje, że od 1 stycznia 2024 r. policjanci zostali objęci 20-proc. podwyżką pensji, a ich przeciętna płaca wzrosła o 1359 zł (bez nagrody rocznej).

„Pracujemy również nad zrównaniem uposażenia nowo przyjmowanego do służby policjanta z uposażeniem rozpoczynającego służbę żołnierza, co ma stanowić mechanizm zachęt do wstępowania do Policji” zaznacza MSWiA.

Jednak praca w policji coraz częściej staje się zajęciem dla pasjonatów.

– Na nasze ogłoszenie o poszukiwaniu 50 detektywów do służby kryminalnej, mamy duży odzew – mówi Andrzej Borowiak, rzecznik KWP w Poznaniu (w Wielkopolsce jest 860 wakatów, z tego 330 w Poznani). Zarobki 5700 na rękę dla osoby po szkoleniu podstawowym – mówi Andrzej Borowiak.

Drastyczne potrójne zabójstwa w opuszczonej kamienicy na Woli, do której od miesięcy nie zajrzał żaden policyjny patrol, brutalny gwałt na młodej Ukraince w bramie przy ulicy Żurawiej, zakończony jej śmiercią, czy zuchwały atak na kobietę na Targówku w środku dnia, by jej ukraść plecak – to ostatnie najgłośniejsze zdarzenia w Warszawie. Braki kadrowe, które w stolicy sięgają blisko jednej trzeciej składu, oznaczają pogorszenie bezpieczeństwa. MSWiA szykuje zachęty do służby.

Pozostało 91% artykułu
Policja
Eksplozja granatnika w KGP. Nowe informacje, prokuratura potwierdza
Policja
Nieoficjalnie: Komendant stołeczny policji ma stracić stanowisko
Policja
Zgłaszasz pirata drogowego? Spodziewaj się wezwania na policję lub do sądu
Policja
Jest nowy komendant główny policji. Marcin Kierwiński ogłosił decyzję
Policja
Emeryt z dodatkiem inwalidzkim ma być szefem policji. Komisja uznała, że ozdrowiał
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?