Raportowanie Country-by Country – co powinien wiedzieć księgowy

Podmioty należące do dużych, międzynarodowych grup kapitałowych mają obowiązek raportowania CbC do Krajowej Administracji Skarbowej szczegółowych informacji podatkowych związanych z działalnością grupy. Ma ono na celu dostarczenie organom podatkowym dodatkowych informacji na temat transgranicznych struktur korporacyjnych.

Publikacja: 20.12.2023 02:00

Raportowanie Country-by Country – co powinien wiedzieć księgowy

Foto: Adobe Stock

Raport CbC (Country-by-Country Reporting, CbC-R) to mechanizm raportowania, określony w ustawie z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (dalej ustawa).

Raport CbC jest częścią planu działania OECD, który ma zapobiegać erozji podstawy opodatkowania oraz transferowi zysków (base erosion and profit shifting – BEPS). Raport CbC zapewnia lokalnym organom podatkowym wgląd w przychody, zyski, odprowadzone i naliczone podatki, zatrudnienie, kapitał, aktywa trwałe i wiele innych informacji o grupie. Zgodnie z założeniami, generowanie raportów krajowych przez podmioty do tego zobowiązane i automatyczna wymiana informacji na ich temat między jurysdykcjami umożliwi organom podatkowym lepszą weryfikację danych, jakie posiadają o poszczególnych podatnikach. Niemniej jednak, podatnicy stają przed licznymi wyzwaniami związanymi m.in. z prawidłowym określeniem obowiązków, gromadzeniem danych, wyborem odpowiedniego formularza czy też sposobem składania raportu. Problematyczny może również okazać się wybór podmiotu z grupy kapitałowej odpowiedzialnego za składanie raportu oraz świadomość pozostałych podmiotów związana z koniecznością wypełnienia dalszych obowiązków. Dlatego, tak istotne jest, aby rozwiać wszelkie wątpliwości podatników, którzy często nie wiedzą, czy są zobowiązani do składania corocznego podsumowania działalności w ramach raportów lub powiadomień CbC.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?