Szef KRRiT Maciej Świrski Prawo dla Ciebie

Sądowa porażka szefa KRRiT ws. wstrzymania wypłat z abonamentu RTV

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku oddalił skargę przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na postanowienie referendarza sądowego z 19 marca, oddalające wniosek o ustanowienie depozytu środków abonamentowych – podało „Radio Gdańsk”.

Matura 2024 w liczbach. Oto co czeka zdających egzamin dojrzałości

Przed nami maraton maturalny. W ramach matury 2024 zostanie przeprowadzonych około 556 885 egzaminów w części ustnej oraz około 1 405 725 egzaminów w części pisemnej (dane CKE).

Czesław Miłosz prawnikiem. Upór nie pozwolił mu rzucić krytykowanych studiów

„Dotychczas nie umiem sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zmarnowałem tyle lat na studiowanie prawa..." - pisał po latach Czesław Miłosz. Dlaczego niemal od razu po podjęciu studiów polonistycznych młody Czesław przenosi się na prawo? Dlaczego potem nie podjął kariery prawniczej?

"Pusty" formularz nie pozbawia prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn

Podatnik, który złożył w wymaganym terminie zgłoszenie o nabyciu spadku po najbliższej rodzinie, nie traci prawa do pełnego zwolnienia podatkowego tylko dlatego, że nie podał w nim jaki konkretnie majątek odziedziczył.

Nagrody dla Powstańców Warszawskich bez PIT

Powstańcy dostaną po 20 tys. zł. Zgodnie z ustawą o PIT jest to przychód, nie zapłacą jednak od niego podatku.

W Polsce powstanie sześć nowych dowództw. Prezydent składa projekt ustawy

O to, aby system bezpieczeństwa Polski został wzmocniony, zadbają m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu.

Lekarz ukarany. Bez badania zalecił izolację dziecka od matki

Pediatra, bez przeprowadzenia badania, błędnie stwierdził podejrzenie niebezpiecznej dla córki choroby psychicznej u matki i zalecił odseparowanie jej od dziecka. Został zawieszony na rok.

Mogą zakładać firmy i rodziny, ale dostęp do ich ocen mają rodzice

Pełnoletni uczniowie mogą zakładać firmy i rodziny oraz przerwać edukację, ale wciąż trudno im pozbawić rodziców dostępu do wykazu ich szkolnych ocen. Zdaniem ekspertów, jako dorośli ludzie, sami powinni o tym decydować.

Przychód z wynajmu można obniżyć o stratę. Teraz i w przyszłości

Po zmianie przepisów nie będzie już żadnych wątpliwości, że wynajmujący mieszkania, którzy są na obowiązkowym ryczałcie, mogą odliczyć stratę z poprzednich lat rozliczanych według skali.

Holandia chce ułatwić Polkom dostęp do aborcji. Tabletki poronne będą wysyłane pocztą?

Holandia chce ułatwić Polkom dostęp do aborcji i pocztą przesyłać im tabletki poronne, czego warunkiem będzie odbycie telekonsultacji z tamtejszym lekarzem.

Dziś święto flagi. Jej wywieszenie nie jest takie oczywiste

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Należy jednak zwrócić uwagę na to jak i jaką flagę wieszamy.

Akt o usługach cyfrowych ułatwi walkę z podróbkami

Sprzedaż podrobionych towarów nie wiąże się z wysokim ryzykiem sankcji. Akt o usługach cyfrowych uskuteczni ochronę – mówi Nathan Wajsman, główny ekonomista Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach

Resort edukacji przedstawił projektowane zmiany w sposobie organizowania lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach. Chodzi o racjonalne wykorzystanie kadry pedagogicznej i czasu na realizację tych zajęć. Rozporządzenie ma obowiązywać już od września.

Wyrzuciła psa z balkonu prosto na beton. Sąd: pójdzie na pół roku do więzienia

Sąd Okręgowy w Białymstoku odrzucił apelację 43-letniej kobiety, która wyrzuciła z drugiego piętra psa swojego konkubenta.

Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego

W pierwszej sprawie frankowej po głośnej uchwale Izby Cywilnej SN jej postanowienia zajęły połowę uzasadnienia wyroku.

Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA

Podatnik, który zgłasza darowiznę do opodatkowania musi umieć wykazać, że miała ona rzeczywiście miejsce. Zwłaszcza, gdy taki zabieg ma być argumentem w ewentualnym postępowaniu o nieujawnione źródła przychodu.

Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy

Ułatwienia będą przedłużone o ponad rok. Rząd podjął także decyzję o przedłużeniu warunkowego prawa wykonywania zawodu medykom z Ukrainy.

Wraca sprawa pobicia Wojciecha Kwaśniaka. W tle afera SKOK Wołomin

Uniewinnienia domaga się Piotr Polaszczyk skazany za podżeganie do brutalnego pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrolę w SKOK Wołomin. Mężczyzna złożył właśnie w tej sprawie apelację.

Michał Kotalczyk: Czy w polskich sądach AI zastąpi sędziego?

Pierwszym gościem Tomasza Pietrygi, w magazynie „Rzecz o Prawie” Michał Kotalczyk, asesor sądowy, członek Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji, współautor raportu o szansach wdrożenia sztucznej inteligencji w sądownictwie.