Ponad połowa zdała na aplikacje prawnicze. Komu poszło najlepiej?

Egzaminy na aplikację radcowską, adwokacką i komorniczą zakończyły się lepszymi wynikami niż rok temu.

Publikacja: 02.10.2023 20:29

Dla niepełnosprawnych egzamin na aplikacje powinien być dłuższy

Dla niepełnosprawnych egzamin na aplikacje powinien być dłuższy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Według ogłoszonych w poniedziałek wstępnych danych wskaźnik sukcesu na wstępnych egzaminach na aplikację był na ogół lepszy niż przed rokiem. Tylko na aplikacji notarialnej wynik się pogorszył. Potwierdza to informacje, które wcześniej już podawała „Rzeczpospolita”.

Jak poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości, do egzaminów przed 51 komisjami egzaminacyjnymi przystąpiło 6058 osób, a pozytywny wynik uzyskało 3669 spośród nich.

Kandydaci na aplikantów w czasie 150 minut rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań, zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Do uzyskania pozytywnego wyniku konieczne było udzielenie poprawnych na co najmniej 100 pytań. Akty prawne będące podstawą pytań były znane już w marcu.

Jest lepiej niż przed rokiem

Ministerstwo Sprawiedliwości, powołując się na informacje uzyskane od przewodniczących komisji egzaminacyjnych, podaje, że do egzaminów na aplikację adwokacką przystąpiły 2394 osoby, z czego zdało 1447. Stanowiło to 60,4 proc. zdających. To wynik aż o 18 punktów procentowych lepszy niż przed rokiem i zbliżony do 2021 r., gdy zdało 59,8 proc. osób.

Podobny poziom zdawalności – 60,5 proc. – zarejestrowano na aplikacji radcowskiej. Do egzaminu przystąpiło 2982 kandydatów, a zdało go 1804 (tj. 60,5 proc.) Tu również odnotowano znaczne przekroczenie ubiegłorocznego poziomu 41,2 proc. (w 2021 r. było to 59 proc.).

Kandydatów na aplikantów notarialnych w tym roku było 542, z czego zdało 296 osób. To 54,6 proc., czyli gorzej niż rok wcześniej. W 2022 r. zdawalność wyniosła 57 proc., natomiast w 2021 r. – 60,7 proc.

Czytaj więcej

Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu

Znacznie lepiej poszło przyszłym komornikom. Spośród 140 kandydatów egzamin zdały 122 osoby, czyli aż 87,1 proc. W 2022 r. zdawalność na tę aplikację wyniosła 61,3 proc., natomiast w 2021 r. – 64,2 proc.

Wyniki egzaminów różniły się nie tylko między poszczególnymi zawodami, ale też regionalnie. Na przykład kandydaci na aplikantów adwokackich najlepiej wypadli w Łodzi, gdzie egzamin zakończył się sukcesem dla 72 proc. zdających. Najsłabiej było w Toruniu, tam zdało go 44,4 proc. kandydatów.

Z kolei wśród radców prawnych najlepsze wyniki zanotowano w Poznaniu – 71,2 proc., a najniższa zdawalność była w Koszalinie – 34,8 proc.

Osoby, które otrzymały z egzaminu wynik pozytywny, będą uprawnione  do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów i rozpoczęcia aplikacji. Mają na to dwa lata od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu.

Mglista przyszłość komorników

Choć najlepsze wyniki odnotowano na aplikacji komorniczej, to wcale nie znaczy, że młodzi prawnicy garną się do tego zawodu. Mimo że aplikanci mają ustawowo zagwarantowane zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, zainteresowanie aplikacją komorniczą nie jest wysokie. Przyczyną może być dość sztywna ścieżka zawodowej kariery.

Po skończonej dwuletniej aplikacji i zdanym egzaminie państwowym asesora czeka duże wyzwanie. Na mocy ustawy asesor zobowiązany jest do otwarcia swojej kancelarii komorniczej przed upływem sześciu lat od rozpoczęcia asesury. To mocno komplikuje plany zawodowe studentów prawa, którzy zamierzają odbywać aplikację komorniczą.

– Nie każdy chce i czuje się na siłach, żeby prowadzić swój biznes, nie każdego stać na otwarcie własnej kancelarii albo inne życiowe uwarunkowania nie pozwalają na takie przedsięwzięcie. Przy obecnym kształcie przepisów osoby te tracą uprawnienia i z asesorów stają się pracownikami biurowymi – twierdzi Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej. Dodaje, że w ocenie Rady to do asesora powinna należeć decyzja, czy chce otworzyć kancelarię, czy pracować jako wysoko wykwalifikowany pracownik.

Taka sytuacja przekłada się na szybko zmniejszającą się liczbę asesorów, którzy otwierają nowe kancelarie komornicze. Pierwszym asesorom powołanym pod rządami obecnej ustawy w przyszłym roku będzie upływał termin na podjęcie decyzji co do otwarcia kancelarii.

– Jeżeli ten trend zestawimy z brakiem waloryzacji opłat przy galopujących cenach i  wzrostach wynagrodzeń, to w ciągu kilku najbliższych lat będziemy mierzyli się z problemem braku zastępowalności w zawodzie i likwidacjami kancelarii, na które będzie brak chętnych – przewiduje Przemysław Małecki. Przypomina on, że opłaty komornicze zostały ustalone na obecnym poziomie w 2018 r. i pozostają niezmienione mimo podniesienia stawek dla radców i adwokatów.

Czytaj więcej

Znamy nieoficjalne wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze

Krajowa Rada Notarialna na razie wstrzymuje się z komentowaniem wyników egzaminów. Tłumaczy to chęcią zapoznania się z ostatecznymi wynikami, które ma podać Ministerstwo Sprawiedliwości.

Co czeka aplikantów

Aplikacja adwokacka i radcowska rozpoczyna się 1 stycznia każdego roku i trwa trzy lata. Każdy aplikant odbywa ją pod kierunkiem patrona. Po sześciu miesiącach aplikacji aplikant może zastępować adwokata przed sądami, organami ścigania, organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami, z wyjątkiem Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu. Aplikacja kończy się egzaminem zawodowym przygotowywanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Aplikacja notarialna również rozpoczyna się 1 stycznia każdego roku, trwa trzy lata i sześć miesięcy. Polega na zaznajomieniu aplikanta notarialnego z całokształtem pracy notariusza. Podczas szkolenia aplikant notarialny jest obowiązany do zaznajomienia się z czynnościami sądów w sprawach cywilnych, gospodarczych i wieczystoksięgowych. W trakcie odbywania aplikacji kandydat na notariusza uczestniczy w zajęciach praktycznych prowadzonych pod kierunkiem patrona, w zajęciach seminaryjnych oraz odbywa praktykę w sądzie.

Kandydaci na komorników mają krótszy okres przygotowań – aplikacja komornicza trwa dwa lata. Polega na zapoznaniu się aplikanta z szeroko pojętą pracą komorniczą. Warunki odbywania aplikacji określone są w umowie o pracę zawartej przez aplikanta z komornikiem. Aplikację odbywa się zawsze u komornika wskazanego przez radę izby komorniczej. W zawodzie związanym z egzekucją komorniczą wymagana jest bowiem nie tylko odpowiedzialność, ale także odporność na stres. Komornicy przyznają, że niejednokrotne spotkanie z agresją dłużnika wymaga ogromnej wytrzymałości i cierpliwości.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

Wynik egzaminu wstępnego na aplikację radcowską jest bardzo dobry. Zdało ponad 60 proc. kandydatów, czyli znacznie więcej niż przed rokiem. Oznacza to również, że wielu z nich bardzo dobrze przygotowało się do egzaminów. Taka poprawa poziomu cieszy, choć zmienna liczba aplikantów w każdym roku to dla samorządu wyzwanie organizacyjne. Trzeba przygotować się bowiem na zorganizowanie zajęć dla dużo większej liczby aplikantów niż rok temu. Rozpoczynających w tym roku aplikacje czeka nowy, atrakcyjniejszy program zajęć. Myślę, że nie będzie też kłopotu ze znalezieniem pracy dla aplikantów. Dziś na jednego przypada kilkudziesięciu radców prawnych, a wiem, że wiele kancelarii chętnie zatrudni młodych adeptów naszego zawodu.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Marcin Derlacz, adwokat, przewodniczący komisji ds. aplikacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej

Tegoroczne egzaminy nie różniły się ani zakresem, ani stopniem trudności od ubiegłorocznych, więc lepsze wyniki są prawdopodobnie efektem lepszego przygotowania kandydatów. Niektóre pytania dotyczyły zagadnień szczególnie wymagających obsługi prawnej, np. spraw fundacji rodzinnych. Dobrze to świadczy o zdających, najwyraźniej orientujących się nieco w bieżących trendach rynkowych. Między innymi z tego powodu jestem spokojny o pracę dla nich. Jeśli tylko nawiążą aktywną współpracę z kancelariami i będą mieli na co dzień kontakt na żywo ze swoimi patronami, a także starszymi kolegami i koleżankami – ułatwi im to rozpoczęcie kariery zawodowej także poprzez znalezienie sobie nisz rynkowych. Tych nisz jest dziś wiele – to nie tylko sprawy fundacji rodzinnych, ale też np. obsługa sporów osób fizycznych z podmiotami z branży finansowej. Dlatego jestem ostrożnym optymistą i myślę, że młodzi ludzie zaczynający karierę prawniczą mają przed sobą dobre widoki.

Według ogłoszonych w poniedziałek wstępnych danych wskaźnik sukcesu na wstępnych egzaminach na aplikację był na ogół lepszy niż przed rokiem. Tylko na aplikacji notarialnej wynik się pogorszył. Potwierdza to informacje, które wcześniej już podawała „Rzeczpospolita”.

Jak poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości, do egzaminów przed 51 komisjami egzaminacyjnymi przystąpiło 6058 osób, a pozytywny wynik uzyskało 3669 spośród nich.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił