Te firmy coraz śmielej inwestują we własne źródła energii

Producenci materiałów budowlanych inwestowaliby jeszcze więcej w instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii, gdyby nie liczne bariery.

Publikacja: 17.11.2023 03:00

Te firmy coraz śmielej inwestują we własne źródła energii

Foto: AdobeStock

Firmy działające w branży materiałów budowlanych coraz śmielej inwestują we własne źródła energii. Selena FM, globalny producent chemii budowlanej, posiada obecnie własne mikroinstalacje fotowoltaiczne w trzech fabrykach. – W 2024 r. planujemy uruchomić kolejne o wielkości około 1 MWp (megawatopik). Razem umożliwią one obniżenie zapotrzebowania na energię pobieraną z sieci o 10 proc. – informuje Sławomir Majchrowski, prezes Seleny FM.

Optymalizacja kosztów

O wiele większe projekty chce realizować należąca do grupy kapitałowej Selena Green Investments. Posiada ona 100 proc. udziałów w biogazowni rolniczej w woj. zachodniopomorskim. Instalacja została oddana do użytku we wrześniu. Kolejna jest w trakcie budowy. Planowany termin oddania jej do użytku to I półrocze 2024 r. Trwają też prace nad pozyskaniem niezbędnych dokumentów i pozwoleń do zwiększenia mocy i wielkości uruchomionych biogazowni. Dodatkowo Selena Green Investments realizuje projekt farmy fotowoltaicznej o mocy około 15 MW.

– Plany grupy Selena w szeroko rozumianym obszarze energetycznym, zwłaszcza w kontekście zakupów energii i surowców energetycznych oraz produkcji energii, zmierzają przede wszystkim w kierunku optymalizacji kosztów zakupu mediów. Wdrażamy systemy monitorowania zużycia energii, które zapewniają przejrzysty obraz przepływów energii, ułatwiają identyfikację strat, dostęp online do mierzonych danych, skuteczne rozliczanie kosztów, a także gwarantują bezpieczeństwo procesu dzięki stałemu monitorowaniu parametrów technologicznych – twierdzi Majchrowski. W strategii grupy znajdują miejsce także aktywności związane z pozyskiwaniem dofinansowania z programów europejskich i uzyskiwaniem białych certyfikatów jako narzędzia finansowania części energooszczędnych inwestycji.

Dużą wagę do tego, by w niepewnym i inflacyjnym środowisku ceny energii były na możliwie jak najniższym i stabilnym poziomie, przykłada Ferro, grupa będąca jednym z największych w naszym regionie sprzedawców armatury sanitarnej i instalacyjnej oraz źródeł ciepła. W związku z tym m.in. prowadzone są działania termomodernizacyjne budynków i kupowany jest sprzęt o jak najwyższej efektywności energetycznej. Ponadto w Skawinie, gdzie mieści się siedziba spółki, oraz na nowej hali montażowo-magazynowej w czeskim Znojmie zamontowane są własne instalacje fotowoltaiczne. – Instalacje te odpowiadają za około 50 proc. łącznego zapotrzebowania energetycznego grupy – podaje Wojciech Gątkiewicz, prezes Ferro.

Kiepskie warunki

We własne źródła energii inwestuje też MFO, firma specjalizująca się w produkcji zimnogiętych profili stalowych, stosowanych w branży budowlanej i materiałów budowlanych. Obecnie na terenie zakładu produkcyjnego w Kożuszkach ma dwie dachowe instalacje fotowoltaiczne. Nie zaspokajają one jednak w znaczący sposób zapotrzebowania spółki na prąd. MFO zabiega więc o uruchomienie kolejnych instalacji. W tym roku uzyskało prawomocne pozwolenie na ich budowę, a także uzyskało warunki przyłączenia do sieci. – Na podstawie uzyskanych warunków przyłączenia przygotowaliśmy projekt przyłącza, który musi zostać uzgodniony z PGE, co z reguły trwa około 10-12 miesięcy. O tyle opóźni się przystąpienie przez spółkę do realizacji inwestycji – twierdzi Jakub Czerwiński, członek zarządu MFO. Docelowo planowana instalacja pokryje około 15 proc. zapotrzebowania spółki na energię.

Zarząd spółki zauważa, że infrastruktura energetyczna w Polsce jest przestarzała i nie jest w stanie przyjąć całej energii wyprodukowanej z OZE. – Zakłady energetyczne ustanawiają w związku z tym limity przyłączeń, przedłużają wydawanie warunków przyłączenia i uzgadniania projektów technicznych, a później fizycznego włączenia instalacji PV do sieci. To powoduje, że część inwestycji jest niemożliwa do przeprowadzenia albo że proces inwestycyjny przedłuża się nawet do kilkunastu miesięcy – twierdzi Czerwiński. Na domiar złego, po zmianie przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawowo ograniczono możliwość realizowania instalacji fotowoltaicznych jedynie do miejsc, które pokryte są planem zagospodarowania wprost wskazującym obszar dopuszczonej lokalizacji dla przemysłowej instalacji PV. Tymczasem oficjalne dane mówią, że tylko 31,4 proc. powierzchni kraju pokryte jest planem zagospodarowania. – Nie są to sprzyjające warunki do prowadzenia efektywnej polityki energetycznej przez firmy – podsumowuje Czerwiński.

Spadł popyt na materiały budowlane

Ten rok dla firm z branży materiałów budowlanych nie jest dobry, głównie ze względu na znaczący spadek zapotrzebowania zgłaszanego na oferowane przez nie produkty. Dodatkowo ceny wielu wyrobów spadły. Z ostatnich danych Grupy PSB Handel wynika, że w październiku, w ujęciu rok do roku, zmalały ceny 10 grup asortymentowych na 20 badanych. Najmocniej potaniały płyty OSB i drewno (o 26 proc.), izolacje termiczne (9 proc.) oraz dachy i rynny (7 proc.). To zmusiło wiele przedsiębiorstw do ograniczenia aktywności. Główny Urząd Statystyczny podaje, że po trzech kwartałach produkcja farb i lakierów spadła o 26,6 proc., a cementu, okien z tworzyw i płyt pilśniowych o 13,4 proc.

W tej sytuacji firmom coraz trudniej było utrzymać rentowność na wcześniej odnotowywanych poziomach, zwłaszcza że pewna część ponoszonych przez nie kosztów jest sztywna. Dodatkowo niektóre koszty wzrosły. Chodzi zwłaszcza o energię elektryczną. Wprawdzie co do zasady jej udział w ogólnych kosztach przedsiębiorstw z branży nie jest duży, ale za to dynamicznie się zmienia. 

Firmy działające w branży materiałów budowlanych coraz śmielej inwestują we własne źródła energii. Selena FM, globalny producent chemii budowlanej, posiada obecnie własne mikroinstalacje fotowoltaiczne w trzech fabrykach. – W 2024 r. planujemy uruchomić kolejne o wielkości około 1 MWp (megawatopik). Razem umożliwią one obniżenie zapotrzebowania na energię pobieraną z sieci o 10 proc. – informuje Sławomir Majchrowski, prezes Seleny FM.

Optymalizacja kosztów

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budownictwo
Silna grupa z dużymi możliwościami
Budownictwo
Gwałtowny skok rezerwacji nowych mieszkań. Polacy ruszyli do biur nieruchomości
Budownictwo
Ceny materiałów budowlanych nadal spadają
Budownictwo
Ceny mieszkań doszły do sufitu? Sprzedający liczą na kolejne zwyżki
Budownictwo
Spadają ceny materiałów budowlanych. Co potaniało najbardziej?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?