Przyjęcie aportu czasowo pozbawia prawa do opodatkowania estońskim CIT

Spółka, która otrzymuje wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, też jest czasowo wyłączona z prawa do opodatkowania estońskim CIT.

Publikacja: 29.03.2024 07:33

Przyjęcie aportu czasowo pozbawia prawa do opodatkowania estońskim CIT

Foto: Adobe Stock

Ryczałt od dochodów spółek, zwany estońskim CIT, to bardzo atrakcyjna forma opodatkowania. Ma jednak swoje ograniczenia, których fiskus pilnuje bardzo skrupulatnie. Ma rację, gdy chodzi o aporty, co potwierdził niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Do skorzystania z estońskiego CIT podatnik musi spełnić określone warunki

Sprawa dotyczyła spółki komandytowej, do której miało zostać wniesione całe przedsiębiorstwo. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że jej komplementariusz prowadzi jednoosobową działalność, w której funkcjonuje obiekt sportowy. Komplementariusz zamierza wprowadzić do niej całość prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa.

Spółka tłumaczyła, że obiekt sportowy wymaga dużych inwestycji, a komplementariusz spłaca wieloletni kredyt bankowy. Dlatego chciałaby przejść na estoński CIT. Sama nie widziała przeszkód. Dlatego chciała potwierdzenia, że po wniesieniu aportem całości przedsiębiorstwa komplementariusza do istniejącej spółki komandytowej ta ma prawo do wyboru estońskiego CIT w roku, w którym do tego doszło.

Fiskus jednak takiej możliwości nie widział. Podkreślił, że aby móc wybrać ryczałt od dochodów spółek, podatnik musi spełnić warunki określone w przepisach. A te – trwale bądź czasowo – wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z preferencji. I tu fiskus wskazał na art. 28k ust. 1 pkt 6 lit. b ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem nieuprawnieni do ryczałtu są podatnicy, którzy m.in. wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału, uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo. Wyłączenie stosuje się w roku podatkowym wniesienia oraz w bezpośrednio po nim następującym, nie krócej niż przez 24 miesiące. Zdaniem urzędników to ograniczenie nie dotyczy wyłącznie wnoszących wkład niepieniężny na poczet kapitału.

Czytaj więcej

Sąd: Aport nie wyklucza estońskiego CIT

Spółka upierała się przy swoim, ale w sądzie przegrała. Wrocławski WSA nie zgodził się z nią, że art. 28k ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT odnosi się wyłącznie do tych podatników, którzy dokonują wkładu niepieniężnego. Zdaniem sądu taka wykładnia pomija bowiem treść art. 28k ust. 2 ustawy o CIT, który nakazuje odpowiednie stosowanie spornej normy do podatników, którzy wkład niepieniężny otrzymują. Spółka będzie więc wyłączona z możliwości skorzystania z estońskiego CIT w roku podatkowym, w którym wniesiono wkład, oraz bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez 24 miesiące od aportu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Wr 703/23.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Sergiusz Felbur, doradca podatkowy w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Spory o okres karencji po otrzymaniu aportów są efektem niefortunnej konstrukcji przepisów ustawy o CIT. Ustawodawca inspirował się regulacjami dotyczącymi 9-proc. stawki CIT, ale niestety nie był wystarczająco precyzyjny. W ten sposób powstała pewna pułapka związana z wyborem estońskiego CIT. Orzecznictwo jest niejednolite. Odmienne rozstrzygnięcie uzyskaliśmy dla naszego klienta w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 71/23). Jeśli stanowisko wrocławskiego sądu zostanie ostatecznie potwierdzone w NSA, to oznacza, że część podatników mogła nieskutecznie wybrać ryczałt od dochodów spółek. Doprowadziłoby to do powstania istotnych zaległości oraz konieczności zapłaty odsetek za zwłokę. Co istotne, zdaniem fiskusa aport otrzymany przez podatnika, który wcześniej wybrał estoński CIT, już tej formy opodatkowania nie wyklucza, choć tu też trzeba być ostrożnym.

Ryczałt od dochodów spółek, zwany estońskim CIT, to bardzo atrakcyjna forma opodatkowania. Ma jednak swoje ograniczenia, których fiskus pilnuje bardzo skrupulatnie. Ma rację, gdy chodzi o aporty, co potwierdził niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Do skorzystania z estońskiego CIT podatnik musi spełnić określone warunki

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP