Pilotaż programu ułatwiającego zdobycie pigułki „dzień po” rozkręca się powoli

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że zgłasza się coraz więcej aptek, które chcą wystawiać recepty na pigułkę „dzień po”.

Zaburzenia psychiczne młodych widać też w ZUS

Problemy natury mentalnej to jedna z głównych przyczyn coraz niższego wieku rencistów. Eksperci przyznają, że wpływ na to może mieć większa świadomość społeczna, ale też pandemia czy wojna.

Opieka koordynowana uzdrowi system opieki medycznej w Polsce?

- Nadaje sprawczość lekarzom rodzinnym - wyjaśnia dr Magdalena Sawicka z Centrum Medycznego CMP.

Rzecznik pacjentów: Sąd w Zamościu wydał zaskakujący wyrok

Sąd Okręgowy w Zamościu przyznał 20 tys. zł zadośćuczynienia pacjentowi, w którego operacji brał student fizjoterapii - syn ordynatora. Jednocześnie pacjent został obciążony kosztami procesu w wysokości blisko 30 tys. zł.

MEN myśli o wprowadzeniu do szkół „różowych skrzyneczek”

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wyklucza, że obowiązek zapewnienia środków higienicznych uczennicom zostanie zapisany w prawie.

Lekarz powoła się na klauzulę sumienia przy aborcji. Ucierpi też szpital

Szpitale posiadające umowę z NFZ będą zobowiązane do przeprowadzania aborcji nawet wtedy, gdy lekarze pracujący w nim powołają się na klauzulę sumienia.

Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej

Śmiertelnie groźny wirus ptasiej grypy, H5N1, szerzy się na większą niż dotychczas skalę między dzikimi ptakami i morskimi ssakami, odkąd pojawił się w Ameryce Południowej w 2022 roku - pisze agencja Reutera.

Prawo do decydowania o sobie

Bruksela wzywa do ochrony i wspierania zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet oraz poszanowania ich praw.

Marta Górna: Dbanie o płodność to dbanie o zdrowie

Potrzebujemy nie tylko bezpłatnego dostępu do in vitro, ale też badań prenatalnych i terminacji ciąży – mówi Marta Górna, przewodnicząca stowarzyszenia „Nasz Bocian”.

Dr Marta Serwańska-Świętek: Trzeba rozmawiać o przeszczepach

W transplantologii wciąż jest wiele do poprawy – mówi dr n. med. Marta Serwańska-Świętek, nefrolog i transplantolog.

Jak odróżnić nastoletni bunt od depresji. Poradnik dla nauczycieli

Brak skupienia na lekcjach, obniżenie ocen, gwałtowne konflikty z rówieśnikami, odseparowanie od reszty klasy, bardzo często są uznawane za jedną z cech wieku dorastania.

Ryszard Bugaj: Nowa polityka zdrowia

Potrzebna jest generalna reforma systemu ochrony zdrowia. Powinien być finansowany z budżetu państwa, a nie ze składek – pisze ekonomista, profesor PAN.

Lekarze bez Granic chcą skończyć z gruźlicą na świecie

Polska jest współgospodarzem spotkania wysokiego szczebla ONZ na temat gruźlicy. Rozpocznie się ono 22 września w Nowym Jorku.

22 lipca to Światowy Dzień Mózgu. Chorych neurologicznie jest coraz więcej

Celem Światowego Dnia Mózgu jest upowszechnianie wiedzy na temat najbardziej tajemniczego i fascynującego organu w ludzkim ciele. Organu, który jest źródłem myśli, emocji i uczuć. To także okazja, by zwrócić uwagę na potrzeby chorych z chorobami mózgu i ich bliskich.

Pielęgniarka skieruje na badania na NFZ

Pielęgniarki i położne będą mogły kierować pacjenta na nowe badania finansowane przez NFZ. Nowe przepisy w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych.

Ustawa o badaniach prawie gotowa

Coraz bliżej uchwalenia ustawy o badaniach medycznych. Kilka dni temu projekt z poprawkami ponownie trafił pod obrady Sejmu.

Czy w aptekach zabraknie leków? Bez pilnej nowelizacji ustawy refundacyjnej to możliwe

Obecny wskaźnik inflacji powoduje wzrost kosztów prowadzonej działalności nieomal w każdej branży, nie omijając także branży farmaceutycznej. Regularną odpowiedzią na takie zjawisko jest podnoszenie przez producentów i usługodawców cen produktów i usług końcowych. To rozwiązanie nie jest jednak możliwe w przypadku hurtowni farmaceutycznych, których działalność jest ściśle uregulowana prawem.

Na RZS chorują nie tylko osoby starsze

Na diagnozę czekałam aż cztery lata. Trudno było ją postawić, bo w badaniach nic specjalnego nie wychodziło - mówi Ewa Cieszyńska, pacjentka chorująca na RZS.